خشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی
موضوعات داغ

خشک کن زعفران خشک کردن زعفران

خشک کردن زعفران در مدلهای متنوع

خشک کن زعفران خشک کردن زعفران

 

خشک کن زعفران خشک کردن زعفران

خشک کن زعفران خشک کردن زعفران خشک کن زعفران خشک کردن زعفران خشک کن زعفران خشک کردن زعفران

خوش رنگ ترین غذاها را در سفره های ایرانی ها میتوان یافت و این رنگ و عطر را فقط و فقط مدیون گیاهی کمیاب و بسیار ارزشمند بنام زعفران هستیم . گیاه زعفران در شهرهایی مثل مشهد ، قائن ، سبزوار نیشابور و … میتوان تکثیر کرد این کیاه به روشهای سنتی و صنعتی خشک میشود در این نوشته میخواهیم به خشک کردن زعفران به سه روش سنتی – صنعتی ( دستگاه خشک کن زعفران ) و روش اسپانیایی بپرداریم و اینکه زعفران در چه دمایی خشک شود تا عطر و طعم دلنشینی داشته باشد.

روش تکثیر زعفران

تکثير زعفران از طريق بنه صورت میگیرد که به اشتباه به پیاز زعفران معروف است.در نظر داشته باشید بنه ای که برای کشت زعفران استفاده میکنید حتما سالم و بدون پوسیدگی باشد  و اندازه این بنه ها از فندق بزرگ‌تر و از گردو کوچک‌تر و وزن آنها ۸ گرم به‌ بالا  و داراى جوانه انتهائى سالم باشد نکته ای که برای کشت زعفران باید در نظر بگیرید این است که  هر چه بنه درشت‌تر باشد محصول به‌دست آمده مرغوب‌تر و عملکرد سال‌هاى ابتدائى کشت بيشتر خواهد بود. به‌همين دليل معمولاً بنه‌ها را از مزارع ۳ تا ۴ ساله انتخاب مى‌کنند. بنه زعفران در سال‌هاى بعد، بنه‌هاى ديگرى به‌وجود مى‌آورد به‌طورى که در سال‌هاى هفتم تا دهم به‌صورت گروهى از بنه‌هاى ريز و درشت متراکم در مى‌ايند.

انواع زعفران و تشخیص زعفران اصل و خالص

-برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی باید بگوییم بهتر است از زعفران های آسیاب کرده به شدت پرهیز کنید زیرا انرا با گلبرگ خشک و آسیاب میکنند تا وزن بیشتری داشته باشد در این صورت عطر و طعم و رنگ زعفران به شدت کم میشود . به طور کلی، بهترین نوع زعفران زعفرانی است که به آن «دختر پیچ» می گویند. این زعفران، صد درصد طبیعی است و سر ریشه آن دست نخورده و مانند رشته ای نخ قرمز است که پایین آن سفید و نیمه بالای آن قرمز است. برای اینکه بتوانید زعفران را خوب پودر کنید و خرده های آن را هم از دست ندهید، باید دور آسیاب های بزرگ و کوچک را خط بکشید و آن را دستی پودر کنید.

خواص زعفران

برای بهبود عملکرد سیستم گوارش و افزایش اشتها مفید است. از آن جا که طبیعت گرم دارد، سرفه و سرماخوردگی را درمان می کند. نفخ و اسید معده را از بین می برد. به شیر ولرم زعفران اضافه کنید و قبل از خواب بخورید تا خواب راحت داشته باشید. زعفران حل شده در شیر، خشکی و خارش پوست را از بین می برد. از آن جا که به گردش خون کمک می کند، اختلالات کلیه، مثانه و کبد را درمان می کند. از درد قاعدگی می کاهد. علاوه بر تصفیه خون، خاصیت ضد التهابی نیز دارد. ماساژ دادن لثه با آب زعفران، التهاب و زخم دهان را از بین می برد. بررسی های اخیر نشان می دهد که زعفران دارای خاصیت ضد سرطانی است.  با اضطراب و افسردگی مقابله می کند. استفاده موضعی از زعفران، زخم و سوختگی ها را سریع تر بهبود می بخشد. برای کاهش دادن کلسترول خون بسیار موثر است. کارتنوئید موجود در آن از بروز تومورهای پوستی پیشگیری می کند و دردهای آرتریت را تسکین می بخشد. ادویه طلایی لقب بسیار برازنده ای برای زعفران است زیرا تاریخچه ۳هزار ساله دارویی دارد. این ادویه بومی کشورهای اروپایی و آسیایی است و اغلب در اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، یونان، ایران، چین و هند یافت می شود. زعفران دارای خواص متعددی است. در زمانهای خیلی دور به عنوان یک درمان کننده بسیار عالی برای سرفه، سرماخوردگی، بیماری های معده، بی خوابی، خونریزی رحمی و بیماری های قلبی و نفخ و … استفاده میگردند.

دمنوش زعفران

مواد لازم : زعفران (به ازای هر نفر) یک چهارم قاشق مرباخوری عسل ۱ قاشق غذاخوری

روش های خشک کردن زعفران

روش سنتی خشک کردن زعفران

روش سنتی به دو روش انجام میشود .در اولین روش ( سنتی ) خشک کردن زعفران  ابتدا زعفران ها را دست چین میکنند ؛ سپس انرا دسته بندی میکنند و در روی یک بشکه یا سبد یا ظروفی که مشبک هستند، قرار میدهند. روی بشکه حتما باید با پارچه پوشیده شود و زیر انرا با وسیله ای همانند بخاری گرمای زیادی میدهند تا زیر زعفران ها خشک شود در این روش مدام باید زعفران ها را پشت و رو کرد تا کاملا خشک شود.

دومین روش سنتی خشک کردن زعفران ، در این روش در صورت وجود آفتاب مناسب، بعضی از کشاورزان روزی چند ساعت ظروف زعفران را در سایه آفتاب قرار می دهند تا فرآیند خشک شدن تسریع یابد. زمانی که زعفران رنگ قرمز تیره به خود بگیرد و با فشار بین دو انگشت خرد شود می توان گفت که زعفران خشک شده است.

معایب روش سنتی خشک کردن زعفران:

 • در روش سنتی خشک کردن زعفران زمان خشک کردن زعفران افزوده میشود .
 • زعفران خشک شده در روش سنتی از کیفیت پایینی برخوردار است.
 • امکان الودگی زعفرانی که به روش سنتی خشک شده است بسیار زیاد است.
 • زعفران ها معمولا در روش سنتی کپک میزنند.
 • رنگ زعفران بسیار تیره تر از روش صنعتی است.
 • ممکن است مقدار زیادی رطوبت در محصول باقی بماند.

روش تستینگ یا روش اسپانیایی

دومین روش خشک کردن زعفران که به روش اسپانیایی نیز شهرت دارد، این روش بدلیل ارزان قیمت تر بودن بیشترین استفاده را در بین کشاورزان دارد. در قیمت ذیل مقاله به طور خلاصه مراحل کار خشک کردن گیاه زعفران را برایتان شرح میدهیم.

مراحل خشک کردن زعفران به روش اسپانیایی

کلاله های جداشده از گل به مقدار ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم را بلافاصله به توری های مخصوص منتقل و آماده خشکاندن می نماید.

استقرار توری با فاصله معین بر روی منبع حرارتی که بتواند ۷۵ درجه گرما را به طور یکنواخت و غیرمستقیم در قسمت زیر توری و بدون برخورد شعله مستقیم تامین نماید.

پس از تنظیم حرارت توری محتوی زعفران را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی دستگاه گذاشته و در این حالت به هیچ وجه به زعفران دست زده نمی شود.

پس از ۲۰ دقیقه توری خالی دیگری را روی توری محتوی زعفران قرار داده و هر دور توری را با هم برداشته طوری می چرخانند که زعفران به طور کامل در توری دوم تخلیه گردد.

مجدداً توری را روی دستگاه قرار داده و پس از ۱۵ دقیقه همین عمل را تکرار می کنند.

پس از ۳ یا ۴ بار تکرار که روی هم بین ۵۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید زعفران داخل توری خشک شده و بایستی به ظرف مخصوص نگهداری محصول منتقل شود.

به این ترتیب از هر توری در هر مرحله ۳۰ تا ۴۰ گرم زعفران خشک شده بدست خواهد آمد. بهتر است زعفران خشک شده را از توری مستقیماً روی پارچه کاملاً تمیز تخلیه نموده تا زعفران کاملاً خنک شود.

پس از خنک شدن زعفران را به ظرفی تمیز و محکم منتقل نموده و تا زمان عرضه به بازار در جای خشک و خنک نگهداری شود.

دستگاه خشک کن زعفران خانگی

دستگاه خشک کن میوه مناسب مشاغل خانگی خشک کن رعفران خشک کردن زعفران دستگاه خشک کن زعفران

قیمت دستگاه خشک کن زعفران

در روش صنعتی زعفران ها را به دستگاه تمام هوشمند خشک کن منتقل میکنیم و در مدت کاملا مشخصی دستگاه را برنامه ریزی کرده و زعفران ها را با بالاترین کیفیت و در زمان کمی خشک میکنیم. قیمت دستگاه خشک کن تک صنعت  متنوع است و بستگی به جنس سینی و بدنه و نوع سوخت مصرفی ونیز گنجایش دستگاه دارد .

خشک کن زعفران خشک کردن زعفران

دستگاه خشک کن زعفران صنعتی

 خشک کن زعفران خشک کردن زعفران دستگاه خشک کن غلات دستگاه خشک کن زعفران خشک کن زعفران خشک کردن زعفران

انواع دستگاه خشک کن زعفران

دستگاه خشک کن زعفران در مدلهای متنوع تولید میشود:

خشک کن های مدل خانگی

خشک کن های زعفران مدل صنعتی و نیمه صنعتی

فیلم اموزش کار با خشک کن

طرز تهیه چای زعفران : شما می توانید به چای سیاه که دم میکنید اندکی زعفران بیفزایید که در این صورت طعم جدید در چای به وجود می آید. اما اگر که می خواهید دمنوش زعفران را تهیه نمایید : ابتدا لازم است که در قوری مقداری زعفران ریخته ، تقریبا یک چهارم یک قاشق مربا خوری و سپس یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کرده و مقداری اب جوش بر روی آن بریزید و با یک قاشق هم بزنید و وقتی که خوب مخلوط شد میزان آب جوش را زیاد تر نمایید و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی حرارت غیر مستقیم قرار داده تا دم بکشد. شما می توانید به جای عسل از نبات و یا شکر نیز استفاده نمایید و میزان آنها را نیز بر حسب سلیقه ی خودتان کم و زیاد کنید . اگر می خواهید یک دمنوش زعفران کاملا متفاوت داشته باشید ۲ قاشق غذاخوری گلاب نیز به ان بیفزایید تا یک نوشیدنی صد درصد آرامش بخش شود.

امیدواریم مقاله  دستگاه خشک کن زعفران خشک کردن زعفران مورد پسند شما باشد .

فیلم اموزش کار با زعفران خشک کن

خرید دستگاه خشک کن میوه و سبزی

امتیاز کاربر: 4.45 ( 3 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید