خشک کن انجمادیخشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیمقالات اموزشی

دستگاه خشک کن سبزی

دستگاه خشک کن سبزی

دستگاه خشک کن سبزی

سبزیجات را بیش از یک هفته نمیتوان نگهداری کرد بنابراین بهترین روش نگهداری سبزی خشک کردن آنهاست  زیرا میتوان انها را تا یک سال نگه داری کرد. به نظر شما دستگاه خشک کن سبزی وسیله ای مناسب برای خشک کردن سبزی است ؟

چرا باید از دستگاه خشک کن سبزی برای خشک کردن سبزی استفاده کرد؟

زیرا هر چه زمان خشک شدن طولانی تر باشد، محصول طعم کمتری دارد و لطافت کمتری دارد. زمان خشک شدن را می توان با خشک کردن قطعات کوچک و یکنواخت برش داده شده تسریع کرد. از آنجایی که نسبت به میوه ها اسید کمتری دارند، سبزیجات را تا زمانی که شکننده شوند خشک می کنند. در این مرحله تنها 10 درصد رطوبت باقی می ماند و هیچ میکروارگانیسمی نمی تواند رشد کند.

تهیه سبزیجات خشک شده

برای تهیه سبزی جات خشک شده چکار باید کرد ؟

 • صبح زود به جمع اوری سبزیجات بپردازید زیرا صبح زود سبزیجات از طراوت بالایی برخوردار هستند .
 • از سبزیجات پژمرده نباید برای خشک کردن استفاده کرد.
 • سبزیجات زرد را از انها جدا سازی کنید .
 • سبزیجات را با دقت بالا پاک و مرتب کنید.
 • با دقت بسیار بالا سبزیجات را شستشو دهید .

روش برش دادن و خرد کردن سبزیجات قبل از خشک کردن

دستگاه خشک کن سبزی صنعتی : سبزیجات را بر اساس دستورالعمل های مربوط به هر سبزی برش دهید، پوست بگیرید، برش دهید، برش دهید یا خرد کنید هر قسمت و هسته آنها را در صورت لزوم جدا کنید و تمام قسمت های پوسیده و کبود شده را بردارید. قطعات را از نظر اندازه یکنواخت نگه دارید تا با سرعت یکسان خشک شوند. می توان از دستگاه غذاساز یا غذاساز استفاده کرد. فقط به تعداد سبزیجاتی که می توانید در یک زمان خشک کنید آماده کنید. نگهداری سبزیجات حتی در یخچال پس از شستن و آماده شدن برای خشک کردن باعث از بین رفتن کیفیت و مواد مغذی می شود.

پیش تصفیه سبزیجات

بلانچ کردن یک مرحله ضروری در آماده سازی سبزیجات برای خشک کردن است. بلانچینگ فرآیند گرم کردن سبزیجات تا دمای کافی برای از بین بردن آنزیم های موجود در بافت است. این عمل آنزیمی را که باعث از بین رفتن رنگ و طعم در طول خشک شدن و نگهداری می شود، متوقف می کند. همچنین با شل کردن دیواره‌های بافت، رنگ را تنظیم می‌کند و زمان خشک شدن و آبرسانی مجدد را کوتاه می‌کند تا رطوبت بتواند سریع‌تر خارج شود یا دوباره وارد شود. در آب بلانچینگ، سبزیجات در آب جوش غوطه ور می شوند. در بلانچینگ با بخار، سبزیجات بالای آب در حال جوش آویزان می شوند و فقط با بخار گرم می شوند. سفید کردن آب معمولاً منجر به از دست رفتن بیشتر مواد مغذی می شود، اما زمان کمتری نسبت به بلانچینگ با بخار می گیرد.  همه سبزیجات نیاز به سفید کردن ندارند. پیاز، فلفل سبز و قارچ را می توان بدون بلانچ کردن خشک کرد.

آب بلانچینگ: وان شستشو را به اندازه دو سوم پر از آب کنید، روی آن را بپوشانید و بگذارید تا جوش بیاید. سبزیجات را در یک سبد سیمی یا آبکش بریزید و آنها را در آب فرو کنید. بر اساس دستورالعمل برای هر سبزی بپوشانید و سفید کنید  اگر بیشتر از یک دقیقه طول بکشد تا آب دوباره به جوش بیاید، سبزیجات زیادی به آن اضافه می شود. مقدار را در دسته بعدی کاهش دهید.

بخارپز کردن : از یک قابلمه عمیق با درب بسته و یک سبد سیمی، آبکش یا غربال استفاده کنید تا بخار آزادانه در اطراف سبزیجات گردش کند. آب را به قابلمه اضافه کنید و بگذارید تا جوش بیاید. سبزیجات را در سبد به عمق بیش از 2 اینچ قرار دهید. سبد سبزیجات را در قابلمه قرار دهید. دقت کنید که آب با سبزیجات تماس نداشته باشد. روی آن را بپوشانید و با توجه به دستورالعمل های مربوط به هر سبزی بخارپز کنید .

خنک کردن پس از خشک کردن سبزیجات

یکی از مراحل دستگاه خشک کن سبزی صنعتی بعد از بلانچ کردن، سبزی ها را برای مدت کوتاهی در آب سرد غوطه ور کنید، فقط به اندازه ای که عمل پخت متوقف شود. آنها را تا دمای اتاق خنک نکنید. هنگامی که آنها فقط کمی در لمس گرم احساس می کنند، تا حدود 120 درجه فارنهایت خنک می شوند. سبزیجات را با ریختن مستقیم روی سینی خشک کن که روی سینک قرار دارد، آبکش کنید. آب اضافی را از زیر سینی پاک کنید و سبزیجات را یک لایه بچینید. سپس سینی را بلافاصله در آبگیر یا فر قرار دهید. گرمای باقی مانده در سبزیجات از سفید شدن باعث می شود که فرآیند خشک شدن سریعتر آغاز شود. در پایان دوره خشک شدن، سبزیجات را از نزدیک تماشا کنید. آنها در پایان خیلی سریعتر خشک می شوند و ممکن است بسوزند.

بهتر است غذاهای بدبو مانند پیاز یا سیر را در خانه خشک نکنید. بوها ممکن است در پارچه ها، لباس ها و مبلمان باقی بمانند. دستگاه آبگیری را روی اسکله، ایوان سرپوشیده یا پاسیو سرپوشیده قرار دهید. آبگیر را دور از باران نگه دارید. همچنین از خشک کردن مواد غذایی با بوی تند با مواد غذایی دیگر خودداری کنید زیرا طعم آنها با هم ترکیب می شود.

یک مرحله اضافی برای فرآیند خشک کردن لوبیا سبز وجود دارد که محصولی شبیه به لوبیا سبز کنسرو شده تولید می کند. بعد از بلانچ شدن لوبیا سبز آنها را به مدت 30 تا 40 دقیقه در یک لایه در فریزر قرار دهید. سپس فرآیند خشک کردن را شروع کنید.

تعیین میزان خشکی سبزیجات

سبزیجات باید تا زمانی که شکننده یا ترد شوند خشک شوند. برخی از سبزیجات اگر با چکش ضربه بخورند، در واقع خرد می شوند. در این مرحله باید حدود 10 درصد رطوبت داشته باشند. از آنجایی که آنها بسیار خشک هستند، مانند میوه ها نیازی به حالت دادن ندارند.

بسته بندی و نگهداری مواد غذایی خشک

غذاهای خشک شده مستعد آلودگی حشرات و بازجذب رطوبت هستند و باید بلافاصله بسته بندی و نگهداری شوند. ابتدا کاملا خنک کنید. بسته بندی غذای گرم باعث تعریق می شود که می تواند رطوبت کافی برای رشد کپک ها را فراهم کند. غذاها را در ظروف تمیز، خشک و ضد حشرات تا حد امکان محکم و بدون له کردن بسته بندی کنید.

ظروف شیشه ای، قوطی های فلزی یا جعبه هایی با درب محکم یا کارتن های فریزر مقاوم در برابر رطوبت و بخار، ظروف خوبی برای نگهداری مواد غذایی خشک هستند. کیسه های پلاستیکی سنگین قابل قبول هستند اما ضد حشرات و جوندگان نیستند.

غذا را در مقادیری بسته بندی کنید که در دستور غذا استفاده شود. هر بار که بسته بندی دوباره باز می شود، غذا در معرض هوا و رطوبت قرار می گیرد که کیفیت غذا را پایین می آورد.

غذاهای خشک شده باید در مناطق خنک، خشک و تاریک نگهداری شوند. زمان های توصیه شده برای نگهداری غذاهای خشک از چهار ماه تا یک سال متغیر است. از آنجایی که کیفیت مواد غذایی تحت تأثیر گرما قرار می گیرد، دمای نگهداری به تعیین مدت زمان نگهداری کمک می کند. هر چه دما بالاتر باشد، زمان نگهداری کوتاهتر است. سبزیجات تقریباً نیمی از ماندگاری میوه ها را دارند و به طور کلی می توان آنها را به مدت شش ماه در دمای 60 درجه فارنهایت یا سه ماه در دمای 80 درجه فارنهایت نگهداری کرد.

غذاهایی که به ظاهر خشک بسته بندی شده اند، اگر رطوبت در طول نگهداری دوباره جذب شود، ممکن است فاسد شوند. غذاهای خشک شده را مرتباً در طول نگهداری بررسی کنید تا ببینید آیا هنوز خشک هستند یا خیر. ظروف شیشه ای برای نگهداری بسیار عالی هستند زیرا هر رطوبتی که در داخل جمع شود به راحتی قابل مشاهده است. غذاهایی که تحت تأثیر رطوبت قرار گرفته اند، اما فاسد نشده اند، باید بلافاصله استفاده شوند یا دوباره خشک و بسته بندی شوند. غذاهای کپک زده باید دور ریخته شوند.

آبرسانی به سبزیجات خشک

بیشتر سبزیجات قبل از استفاده در آب سرد خیس می شوند یا هیدراته می شوند. با این حال، دو روش قابل قبول دیگر برای آبرسانی مجدد وجود دارد: افزودن محصول خشک شده به آب جوش یا افزودن سبزی خشک به محصولی با مایعات فراوان، مانند سوپ. هر روش آبرسانی مجدد انتخاب شود، سبزیجات به شکل اولیه خود باز می گردند.

سبزیجات را می توان در آب یا برای طعم بیشتر در آب جوش یا آب سبزیجات خیس کرد. آنها معمولاً ظرف یک تا دو ساعت آبرسانی می کنند. اگر بیش از دو ساعت یا یک شب خیس بخورند، باید در یخچال نگهداری شوند. استفاده از مایع در حال جوش زمان خیساندن را تسریع می کند. مایع خیساندن را ذخیره کرده و در پخت و پز استفاده کنید.

افزودن سبزیجات خشک به طور مستقیم به سوپ و خورش، ساده ترین راه برای آبرسانی مجدد به سبزیجات است. سبزیجات برگ دار، کلم و گوجه فرنگی نیازی به خیساندن ندارند. به اندازه کافی آب اضافه کنید تا روی آن ها بماند و بجوشانید تا نرم شوند.

چیپس سبزیجات

سبزیجات کم آب و برش های نازک یا چیپس سبزیجات یک میان وعده مغذی کم کالری هستند. آنها را می توان با یک دیپ مورد علاقه سرو کرد. سبزیجاتی که باید امتحان کنید عبارتند از کدو سبز، گوجه فرنگی، کدو حلوایی، ازگیل، شلغم، خیار، چغندر یا چیپس هویج.

توجه: سبزیجات را باید قبل از خشک شدن با غذاساز، سبزی خرد کن یا چاقوی تیز برش دهید.

پولک و پودر سبزیجات

پوسته های سبزیجات را می توان با خرد کردن سبزیجات خشک شده یا چرم گیاهی با استفاده از پتک چوبی، وردنه یا دست تهیه کرد. پودرها ریزتر از پولک هستند و با استفاده از آسیاب مواد غذایی، غذاساز یا مخلوط کن ساخته می شوند. رایج ترین پودرها پیاز، کرفس و گوجه فرنگی هستند.

خشک کردن سبزیجات در صنعت

قبل از اینکه سبزیجات خشک شوند، مراحل مختلفی را طی می کنند. بسته به نوع سبزیجات، یک یا چند مورد از فرآیندهای زیر اعمال می شود.

شستشو

در صنعت برای خشک کردن سبزیجات انها را در وان شستشوی سبزی غوطه ور میکنند و  میشویند تا  قسمت های ناخواسته مانند ماسه، سنگ های ریز و بقایای آفت کش ها حذف شود. علاوه بر این، با این مرحله می توان به کاهش قابل توجهی در تعداد کل باکتری ها دست یافت.

لایه برداری

پوست بیرونی غده ها و گیاهان ریشه معمولاً برداشته و دور ریخته می شود، زیرا برای مصرف مناسب نیست یا کمتر مناسب است.

دستگاه خشک کن سبزی صنعتی

اسلایسر

برش دادن

به طور کلی، سبزی ها قبل از خشک شدن از نظر اندازه کم می شوند. به این ترتیب سطح افزایش می یابد، بنابراین سرعت خشک شدن افزایش می یابد. با این حال، این باعث می شود که عطرها سریعتر از بین بروند.

هنگامی که از ماشین های برش یا ابزار استفاده می شود، مهم است که تیغه ها تیز باشند. چاقوهای کند می توانند به محصول آسیب زیادی وارد کنند که ممکن است باعث تغییر رنگ آنزیمی ناخواسته شود که به نوبه خود باعث ایجاد یک محصول غیرجذاب می شود.

مرتب سازی

بیشتر انواع سبزیجات را می توان بر اساس اندازه دسته بندی کرد تا محصول نهایی به دست آمده تا حد امکان همگن باشد. این در طول فرآیند خشک کردن مفید است.

سولفیت کردن

برای جلوگیری از قهوه ای شدن و اکسیده شدن، سبزیجات سفید را می توان سولفیت کرد. سپس سبزی ها در آن غوطه ور می شوند یا با محلول سولفیت اسپری می شوند. اسید سیتریک یا اسید اسکوربیک اغلب برای سبزیجات غیر سفید استفاده می شود، زیرا دی اکسید گوگرد (SO 2 ) باعث بی رنگ شدن این سبزیجات می شود.

بلانچینگ

با بلانچ کردن سبزیجاتی که باید از قبل خشک شوند، از تغییر طعم و رنگ ناشی از واکنش های آنزیمی و غیر آنزیمی جلوگیری می شود. علاوه بر این، بلانچ کردن سبزیجات را نرم و انعطاف پذیر می کند. اولویت به بلانچینگ با بخار داده می شود، بنابراین از دست دادن ماده خشک در اثر شستشو کاهش می یابد. با استفاده از بخار فوق گرم یا هوای داغ اشباع شده می توان احتمال آبشویی را به حداقل رساند.

دستگاه خشک کن سبزی صنعتی

سبزیجات را می توان به روش های مختلفی خشک کرد. اینکه کدام روش خشک کردن استفاده می شود، بستگی به نوع سبزیجات دارد. اکنون مهمترین روشهای خشک کردن بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

درام خشک کن سبزی

عمدتاً محصولات حاوی نشاسته که به راحتی می توانند لایه ای تشکیل دهند، مانند لوبیا و سیب زمینی، با استفاده از خشک کن درام خشک می شوند. درام خشک کن یک خشک کن تماسی است، به این معنی که موادی که باید خشک شوند با یک دیواره فلزی از منبع گرمایش جدا می شوند. گرمای مورد نیاز برای تبخیر آب از محصول از طریق رسانایی تامین می شود. درام خشک کن از یک استوانه فلزی توخالی تشکیل شده است که حول محور طولی خود می چرخد. بخار از طریق یک محور توخالی به داخل سیلندر هدایت می شود. بخار گرمای خود را آزاد می کند و به دیواره داخلی متراکم می شود. محصولی که باید خشک شود در یک لایه فیلم نازک به غلتک متصل می شود. پس از حدود سه چهارم چرخش غلتکی، لایه خشک شده با یک چاقو خراشیده می شود. زمان خشک شدن از چند ثانیه تا 1 دقیقه طول می کشد.

خشک کردن درام را می توان در شرایط خلاء نیز انجام داد. از آنجایی که دمای پخت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، آسیب حرارتی به محصول کاهش می یابد.

خشک کن تونلی سبزی

سبزیجاتی که قرار است خشک شوند روی چرخ دستی های داخل دستگاه خشک کن سبزی صنعتی قرار می گیرند. هنگامی که مواد مرطوب یک گاری جدید با هوای خشک خشک تماس پیدا می کند، خشک کن جریان مستقیم نامیده می شود. این روش خشک کردن برای غذاهای حساس به دما استفاده می شود. علاوه بر این، خشک کن های تونلی با جریان مخالف نیز وجود دارد که به شما امکان می دهد زمان خشک شدن کوتاه تری را به دست آورید.

به طور کلی، خشک کن تونلی به بخش هایی تقسیم می شود که امکان گرم کردن مجدد هوای خشک کردن را فراهم می کند. می توان ترکیبی از مثلا خشک کن تونلی جریان مستقیم و جریان مخالف داشت. زمان خشک شدن از 2 ساعت تا 2 روز متغیر است.

خشک کن کابینتی سبزی

دستگاه خشک کن کابینتی سبزی صنعتی شامل یک اتاق خشک کن با سیستم کندانسور و یک سیستم گرمایی است .بنابرین خشک کردنی کار امد با فضایی کم و سینی خشک کن زیاد خواهیم داشت .

 دستگاه تسمه خشک کن سبزی صنعتی

با تسمه خشک کن محصولات مرطوب بر روی یک تسمه مشبک در لایه ای به ضخامت 5 تا 15 سانتی متر خشک می شوند. خشک کن از چند بخش تشکیل شده است. در بخش اول هوای بسیار گرم از پایین از طریق محصولات مرطوب دمیده می شود. در دو بخش آخر، باند کندتر اجرا می شود، که یک لایه محصول ضخیم تر ایجاد می کند. هوای خشک از بالا به محصول دمیده می شود. هوای خشک خروجی نمی تواند بسیار گرمتر از حداکثر دمای محصول باشد تا از آسیب حرارتی جلوگیری شود.

خشک کن های تک تسمه ای و چند تسمه ای وجود دارد. خشک کن تک تسمه ای برای خشک کردن سبزیجات نازک و عمدتاً برگی مناسب است. خشک کن های چند تسمه ای از نوارهای متعددی تشکیل شده اند که با سرعت های مختلف یکی از روی هم اجرا می شوند.

خشک کن های توربین باند برای صرفه جویی در فضای کف استفاده می شود. این خشک کن نواری از یک تسمه مشبک مارپیچی شکل عمودی تشکیل شده است که روی آن محصولات به آرامی در اتاق خشک کن به سمت بالا حرکت می کنند.

یخ خشک کن

در یخ خشک کن، تصعید اعمال می شود، به این معنی، تبدیل مستقیم یخ (فاز جامد) به بخار آب (فاز بخار). به این ترتیب آب از محصولی که قرار است خشک شود استخراج می شود و عطر، طعم، رنگ، ساختار و ارزش غذایی آن به خوبی حفظ می شود. علاوه بر این، محصول خشک شده ماندگاری طولانی دارد و آب را سریعتر جذب می کند. محصول ابتدا باید منجمد شود و این روش خشک کردن را در مقایسه با روش های دیگر گران می کند. با این حال، این روش به دلیل مزایای ذکر شده در بالا، معمولاً برای تره فرنگی، پیاز، قارچ و گل کلم استفاده می شود.

در یک خشک کن انجمادی، سبزیجات در چندین لایه نازک روی یک چرخ دستی قرار می گیرند، پس از آن کل منجمد می شود. سپس گاری در یک اتاق خشک کن انجمادی قرار می گیرد که در آن فشار 0.001 بار اعمال می شود. پس از شروع با دمای گرمایش نسبتاً بالا، این دما به تدریج کاهش می یابد تا از داغ شدن بیش از حد سطح محصول گرم شده جلوگیری شود.

مرتب سازی

سبزیجات خشک شده در دستگاه خشک کن سبزی صنعتی بر اساس رنگ، شکل و نقص با استفاده از یک یا چند روش مرتب سازی زیر طبقه بندی می شوند:

 • مرتب سازی دستی؛
 • صفحه نمایش مش ارتعاشی؛
 • مرتب کننده الکترونیکی؛
 • غربال باد.

بسته بندی

به طور کلی، سبزیجات خشک شده در قوطی های قلع اندود، بشکه های تخته سخت یا فولادی یا کیسه های کاغذی متعدد با یک لایه پلی اتیلن در میان بسته بندی می شوند. برای جلوگیری از اکسید شدن محصول و خوردگی ظرف، هوای داخل بسته اغلب با نیتروژن جایگزین می شود. این محصول همچنین می تواند اجازه دهد ابتدا هواگیری شود و سپس گاز داده شود.

گاز دادن روشی برای کند کردن رشد قارچ است. در غیاب اکسیژن یا در هوای مسموم به عنوان مثال 20 درصد دی اکسید کربن (CO 2 )، قارچ ها نمی توانند بیشتر رشد کنند.

ذخیره سازی

سبزیجات خشک باید در جای خشک و خنک نگهداری شوند، زیرا این محصولات بسیار رطوبت گیر هستند. دستگاه خشک کن سبزی صنعتی را میتوانید با ثبت سفارش و یا تماس با شماره 0919801278 خریداری نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید