خشک کن انجمادیخشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهفیلم محصولات تک صنعتمقالات اموزشی
موضوعات داغ

دستگاه خشک کن غذای ماهی

دستگاه خشک کن خوراک ماهی

دستگاه خشک کن غذای ماهی

غذای ماهیان گرم آبی و سرد آبی را نیز باید در دستگاه خشک کن غذای ماهی و میگو خشک کرد.برای خشک کردن غذای ماهیان میتوان از انواع دستگاه خشک کن استفاده کرد.

خشک کن غذای ماهی

همانطور که در مقدمه گفتیم  حشگ گردن غذای ماهیان در انواع دستگاه های خشک کن غذای ماهی  انجام میشود .

انواع دستگاه خشک کن غذای ماهی

دستگاه خشک کن خوراک ماهی تسمه ای

دستگاه خشک کن خوراک ماهی تونلی

دستگاه خشک کن خوراک ماهی کابینتی

دستگاه خشک کن خوراک ماهی

خوراک ماهی به صورت کلوله هایی تولید میشود دستگاه خشک کن حوراک ماهی گلوله هایی را که تولید میشود را خشک کرده تا رطوبت اضافی انها حذف میکند .

توجه داشته باشید که هر چه این گلوله ها بیشتر خشک شود گیفیت خوراک ماهی بیشتر میشود .

 

ویژگی های دستگاه خشک کن خوراک ماهی
1. ساختاری بسیار ساده -کاربا دستگاه بسیار ساده
2.گلوله ها در محیطی امن و بدور از هرگونه لغزش خشک میشود و خرد نمیشود .
3. دستگاه مناسب برای خشک کردن موادی است که زمان طولانی خشک میشود .دستگاه خشک کن غذای ماهی مدت زمان خشک کردن غذای ماهیان را به شدت کاهش میدهد در نتیجه غذا با کیفیت بیشتری خشک میشود .

دستگاه خشک کن خوراک ماهی چگونه کار می کند؟

 دستگاه خشک کن گلوله خوراک ماهی از چندین واحد مستقل تشکیل شده است. هر واحد از فن گردشی،مجزا تشکیل شده است .

*دستگاه گرمایش

*سیستم مکش هوای تازه  ( که این سیستم میتواند مجزا و یا مشترک  باشد )

*کانال تخلیه رطوبت

نوجه داشته باشید که  عملکرد هر واحد به طور مستقل کنترل می شود . گلوله ها را روی سینی خشک کن با فاصله کم میریزند و در دستگاه خشک کن خوراک ماهی قرار میدهند .

 دستگاه تولید غذای ماهی مناسب انواع ماهیان گرم آبی و سرد آبی است و می توان غذای ماهی کپور و قزل آلا و سایر آبزیان را تولید نمود.

خوراکی که به عنوان غذا برای انواع ماهیان مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا از مواد پروتئینی و املاح و انواع ویتامین ها تشکیل می شود. از همین رو نیاز به دستگاه تولید غذای ماهی، یکی از ضروری ترین دستگاه ها برای شیلات و پرورش دهندگان ماهی محسوب می شود.

غذای ماهیان در مدل های متنوع تولید میشود :

 • خرد شده
 • پولک مانند
 • رشته رشته
 • گرانول

ویژگی غذای ماهیان

*باید از پروتیین و ویتامین غنی باشد

*از نظر رنگ و اندازه و بو در حدی باشد که ماهیان را جذب کند

*از نظر سایز باید متناسب سن ماهی باشد

دستگاه خشک کن غذای ماهی
دستگاه خشک کن غذای ماهی

**از دیگر موارد که دانستن آن برای پرورش دهندگان اهمیت فراوانی دارد، سالم و بدون شکستگی بودن و بافت نرم و یکنواخت داشتن غذای آبزیان است.**

نکاتی که درباره تهیه و تولید غذای آبزیان گفته شد، جزو مواردی است که هر پرورش دهنده ای باید مد نظر داشته باشد. با توجه به مطالب بالا، خصوصیات مهمی که باید در تهیۀ غذای آبزیان در نظر گرفت را می توان به این صورت بیان نمود:

 • رنگ و تازگی غذای تولید شده
 • نرمی و یکنواختی و بدون شکستگی بودن غذای تهیه شده
 • سایز و اندازه دهان آبزی و در نظر گرفتن سن ماهی
 • سالم و بدون شکستگی بودن غذای آبزی
 • بهداشتی بودن

در ساخت و طراحی  دستگاه تولید غذای ماهی، این موارد در نظر گرفته شده و تهیه غذای آبزیان با این دستگاه باعث شده که تولید و پرورش و فروش انواع آبزیان هر ساله رونق بیشتری بگیرد.

همانطور که می دانید، دستگاه تولید غذای ماهی، نیز مانند بسیاری از دستگاه های صنعتی، انواع و اشکال مختلف و گوناگونی دارد و در برندها و ظرفیت های مختلف تولید می شود. اولین دستگاه تولید غذای ماهی، که می خواهیم دربارۀ آن توضیح مختصری ارائه دهیم، دستگاه پلت غذای آبزیان است.

این دستگاه بدون توجه به وزن خوراک آبزی، آن را به شکل استوانه مانند در قطرهای متفاوت تبدیل می کند. دستگاه بعدی تولید غذای ماهی، دستگاه اکسترودر می باشد و کارکرد آن به این صورت است که مواد غذایی و خوراکی ماهیان بعد از قرار گرفتن در این دستگاه تحت فشار و دمای بالا به شکل منبسط شده و پفکی درآمده و حجم آن بیشتر می شود.

با تعاریف و توضیح عملکرد هر دستگاه می توان تفاوت آنها را اینگونه بیان نمود: دستگاه اکسترودر خوراک ماهیان را به شکل پفکی می کند و به آن حجم می دهد تا این خوراکی روی آب غوطه ور بماند ولی دستگاه پلت در وزن و حجم دستگاه دخالتی ندارد و فقط غذای پروتئنی و خوراکی ماهیان را به صورت استوانه ای با اندازه های متفاوت تبدیل می نماید و به روی آب ماندن یا نماندن غذا در این دستگاه ها اهمیتی ندارد.

دستگاه های پلت خوراک ماهی معمولا از دستگاه های اکسترودر ارزان تر است. زیرا دستگاه های اکسترودر از نظر تکنولوژی پیچیده تر و پیشرفته تر است.

از دیگر عواملی که باعث بالاتر رفتن دستگاه اکسترودر می شود عبارتند از: کم کردن میزان آلودگی آب، غوطه ور شدن غذای ماهیان روی آب، حفظ بهداشت آب، جلوگیری کردن از تلف شدن مواد غذایی، نرم شدن مواد پروتئینی مانند سویا، ضد عفونی کردن غذا، افزایش مدت زمان نگهداری مواد غذایی.

برگرفته از وبسایت

 

امتیاز کاربر: 4.96 ( 10 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید