خشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوه
موضوعات داغ

خط تولید میوه خشک

خط تولید میوه خشک

امتیاز کاربر: 4.85 ( 9 نتایج)

خط تولید میوه خشک

تعریف خط تولید میوه خشک  :خط تولید میوه خشک به مجموعه نیروهای انسانی و ماشین الات صنعتی گقته میشود که در کنار یکدیگر با کمک دانش و فن اوری روز دنیا به امر خشک کردن محصولات مورد نیاز میکنند گفته میشود . راه اندازی خط تولید میوه خشک چگونه است ؟

تکنیکها وتجهیزات خشک کردن

تکنیکها وتجهیزات خشک کردن و راه اندازی خط تولید میوه خشک  : با استفاده از گرما آب موجود در میوه و سبزی ها را تبخیر می کنیم و سپس توسط هوا آن را از محصول جدا می کنیم .

انواع خشک کن و روش خشک کردن که هر یک برای یک وضعیت خاص مناسب را برای شما معرفی می کنیم .

خشک کردن آفتابی هنوز هم یکی از متداول ترین و قدیمی ترین شیوه های خشک کردن میوه و سبزی می باشد .

آنچه که در خشک کردن میوه و سبزی اهمیت دارد توجه به کیفیت و ماندگاری ارزش غذایی میوه و سبزی و جنبه های اقتصادی آن است .سعی بر آن است تا زمان خشک کردن کوتاه شود که این امر با افزایش دما و و تبخیر سریع و خارج کردن بخار از محصول قابل انجام است.

دستگاه میوه خشک کن دستگاهی برای خشک کردن میوه و سبزی با تنظیم در جه حرارت

یکی از بهترین روش های نگهداری از مواد غذایی به خصوص سبزیجات و میوه ها خشک کردن است، که این فرایند با از بین بردن محیط رشد و تکثیر میکروب ها و باکتری ها، باعث افزایش طول عمر مواد غذایی می شود.

یکی از پرکاربرد ترین و پر بازده ترین دستگاه ها در حوزه صنعتی، کارگاهی و حتی خانگی دستگاه خشک کن می باشد که در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود.

خشک کن ها استفاده های متعددی دارند ولی از آن ها بیشتر در خشک کردن میوه ها و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا در بسیاری از دستور های پخت بین المللی استفاده از میوه ها و سبزیجات خشک به وفور مشاهده می شود، که با توجه به این مورد می توان به اهمیت بالای دستگاه خشک کن میوه پی برد.

دستگاه خشک کن در سالهای اخیر یکی از محصولات چشمگیر در بازار ماشین آلات پردازش میوه و سبزی بوده است و در ایران و بسیاری از کشور ها مانند ایران که چها ر فصل بوده و انواع میوه و سبزی کشت می شود مورد استقبال خوبی قرار گرفته است .

رایجترین خشک کن ها برای خشک کردن سبزیجات خشک کن تونلی ,خشک کن خلا یا خورشیدی است .

انواع خشک کن های میوه و سبزی

 

 • خشک کردن میوه و سبزی با خشک کن افتابی یا طبیعی

با تابش خورشید در دمای هوای معمولی و رطوبت نسبی و سرعت باد برای دست یافتن به فرآیند خشک کردن استفاده می شود .

 • خشک کن خورشیدی مستقیم

در خشک کن های خورشیدی مستقیم ماده ای که باید خشک شود در محفظه ای با پوشش پنل های جانبی شفاف دارد قرار می گیرد .گرما موجب تبخبر اب بافت میوه و سبزی شده و بخار توسط جریان هوا خارج می شود .

 • خشک کن های خورشیدی غیر مستقیم

در این نوع خشک کن گرما از جمع کن خورشیدی به محفظه ای که در آن میوه و سبزی برای خشک شدن قرار دارد انتقال می یابد و فرایند ابزدایی تمام می شود .

 • سامانه هیبریدی

خشک کن هایی که در آن شکل دیگری از انرژی برای کمک به انذژی خورشیدی برای خشک کردن میوه و سبزی استفاده می شود .

 • سامانه ترکیبی

خشک کن هایی که هم مدل مستقیم و هم مدل غیر مستقیم برای گرمایش بهره گرفته شده اند .خشک کن اسمزی خورشیدی نرخ خشک کردن و و جذب با کاور بیشتری نسبت به همتای غیر خورشیدی دارد به طور مشابه سرعت های خشک کردن در خلا خورشیدی دوبرابر بیشتر از خشک کردن خلا غیر خورشیدی است .

خط تولید میوه خشک

راه اندازی خط تولید میوه خشک
راه اندازی خط تولید میوه خشک
 • خشک کن میوه و سبزی کابینتی

معمولا خشک کن های کوچک هستند که در مقیاس نیمه صنعتی ساخته شده اند و متشکل از سینی هایی که مواد خشک شونده در آن بارگذاری شده وبدنه عایق بندی شده می باشد .

 

راه اندازی خط تولید میوه خشک
راه اندازی خط تولید میوه خشک

خط تولید میوه خشک

 • خشک کن میوه و سبزی تونلی

خشک کن های تونلی اساسا تشکیل شده از  واگن ها و سینی هایی هستند که در مقیاس بزرگ ساخته می شوند و دستگاهی مناسب برای خشک کردن انواع میوه و سبزی هستند در این نوع خشک کن ها مواد خشک شونده بر روی واگن ها از یک سمت خشک کن وارد شده پس از خشک شدن از سمت دیگر خاج می شود .

 • خشک کن های هوای داغ در خشک کردن میوه و سبزی چگونه عمل می کنند ؟

اغلب خشک کن های میوه و سبزی با هوای داغ کار میکنند که ساده ترین اقتصادی ترین و بهترین شیوه می باشد که اکثر خشک کن ها بر این پایه طراحی شده اند .

در این شیوه با هوای گرمی که به ماده خشک شونده داده می شود عملیات انتقال گرما و جرم انجام می شود . برای رسیدن به میوه و سبزی خشک شده با کیفیت بالا باید ابزدایی با سرعت بالا انجام شود .

این چهار عامل که بر سرعت کل زمان خشک کردن اثر می گذارند عبارتند از :

 1. ویژگی هایی فیزیکی به ویژه اندازه و شکل مواد غذایی
 2. جریان سراسری درون سینی
 3. ویژگی های فیزیکی هوا
 4. آرایش سطری آن در ارتباط با هوا

معمولا خشک کن هایی با بستر همخورده سراسری که برای خشک کردن سبزیجات خرد شده استفاذه می شود آن ها از تسمه های مشبک فلزی بر روی دو غلتک افقی سوا رشوند .

 

 • خشک کن های نقاله ای بادی

این خشک کن برای خشک کردن پودرها و مواد گرانول استفاده می شود ودر ساختن گرانول سیب زمینی کاربرد فراوانی دارند ماده واد یک جریان با حرکت فوری هوای داغ می شود و به وسیله ی مجاری افقی یا عمودی با طول کافی منتقل شده تا خشک کردن مطلوب بدست آید فرآورده خشک شده از هوای خشک شده با یک سلیکون یا صافی جدا می شود .

در این نوع خشک کن های هوای داغ از میان بسته ی از تکه های میوه و سبزی با سرعت کافی به بالا رانده می شود تا برنیروهای گرانشی فراورده غلبه شود و تکه هارا در حالت معلق نگه دارد .

 • خشک کردن میوه و سبزی با خشک کن ماکروویو

در این نوع خشک کن گرمای درون مواد غذایی به وسیله برهم کنش با سازنده های غذا و انرژی فرکانس رادیویی تولید می شود .استفاده از این نوع انرزی در خشک کردن پایانی چیپس های سیب زمینی کاربرد دارد.

برتری استفاده از ماکروویو عبارتند از :

 • کیفیت نفوذ که گرمایشی یکنواخت ایجاد می کند
 • کاهش زمان خشک کردن محصولات ویژه

این نوع خشک کن به دلیل هزینه بالا نسبت به خشک کن های کمتر استفاده می شود .این نوع خشک کن وسیله ای مناسب برای تولید کنستانتره پرتقال آبمیوه ,گریپ فروت و آناناس مناسب میباشد .

 • خشک کن انجمادی میوه و سبزی

این نوع خشک کردن شامل دو مرحله می باشد در مرحله اول آبمیوه منجمد شده و در مرحله ذوم به وسیله گرما از حالت جامد به گاز تبدیل می شود و آب محصول تبخیر می شود .

مزیت خشک کن های انجمادی

 1. رساندن جمع شدگی  به حداقل
 2. جابجایی جامدات محلول درون مواد غذایی به حد اقل می رسد .
 3. ساختار متخلخل فراورده قابلیت باز ابدارشدن دارد
 • خشک کردن افشانه ای

این روش خشک کردن برای خشک کردن محصولات غذایی که حالت مایع دارند مناسب است تعریف این نوع خشک کردن تبدیل غذا از حالت سیال با افشاندن به محیط داغ و خشک به شکل خشک شده است این نوع خشک کن برای طیف وسیعی از مانند در این مواد قابل استفاده می باشد و طراحی یکسان و استانداردی ندارند .

خشک کردن افشانه ای فراورده های میوه و سبزی بسیار محدود است .آب میوه و پالپ همراه با افزودنی می توانند به وسیله افشانه خشک شوند .بسیاری از سبزیجات را می توان با این نوع خشک کن خشک کرد مثلا سبزیجاتی که در سوپ قابل استفاده می باشد.

آماده سازی میوه  برای خشک کردن

آماده سازی میوه تکنیک هایی هستند که برای ساخت محصولات باکیفیت استفاده می شود
آماده سازی نه تنها از تیره شدن جلوگیری می کند بلکه باعث بهبود کیفیت میوه و سبزی خشک می شود آنها همچنین باعث از بین رفتن پالوژن هایی می شوند که می توانند باعث بیماری ناشی از غذا شوند.

آماده سازی سبزیجات برای خشک کردن

بطور کلی سبزیجات از نظر خشک کردن بسیار عالی هستند چون حاوی اسید کمتری نسبت به میوه هستند و تا زمانی که شکننده شوند می توان خشک کرد، هنگامی که به درستی خشک شوند .
سبزیجات تنها 10 درصد رطوبت دارند و هیچ میکروارگانیسم شناخته شده ای نمی تواند به روی آن رشد کند
محصولات را شسته پوست کنده و تمیز می کنیم و متناسب با نوع محصول برش می دهیم  و قسمت های سخت و چوب ها را تمیز می کنیم
بلاچینگ کردن برای میوه و سبزیجات توصیه شود، زیرا این عمل آنزیمی را که باعث کنترل رنگ و طعم در زمان ذخیره می شود متوقف می کند و همچنین با کاهش زمان خشک کردن و زمان پخت و پزمی شود

نیم پز کردن :

پختن جزئی که در بخار یا آب جوش انجام می شود که خود در تسریع خشک کردن میوه و سبزی بسیار موثر است .

فرو بردن در قلیا:

اغلب برای میوه هایی که به صورت کامل خشک می شوند مانند انگور استفاده می شود .معمولا محلول قلیا با کربنات سدیم در دمای 100درجه سانتی گراد به کار میرود این کار با تشکیل ترک های ریز در پوست ,خشک کردن را آسان می کند

سولفاته کردن :

دی اکسید گوگرد در خشک کردن میوه و سبزی استفاده می شود چرا که تا کنون کار آمدترین افزودنی برای جلوگیری از زرد شدگی غیر آنزیمی بوده است  و بهترین روش برای راه اندازی خط تولید میوه خشک است .

تست خشک کردن میوه وسبزی (راه اندازی خط تولید میوه خشک )

میوه های خشک معمولا به 20درصد رطوبت برسند تست آنها انجام می شود از آنجایی که میوه هنگام گرم شدن قابل دوام تر خواهد بود چند از میوه را برداریدبعد خنک کردن نباید به هم بچسبد
سبزیجات خشک هنگام خشک شدن باید شفاف باشند وهنگام شکسته شدن باید به آن صدمه نزنید

خط تولید میوه خشک

راه اندازی خط تولید میوه خشک
راه اندازی خط تولید میوه خشک

میزان دی اکسید پیشنهادی در سبزیجات خشک

سبزیSo2(ppm)
لوبیا500
کلم1500-2500
هویچ500-1000
کرفس500-1000
نخود فرنگی300-500
گرانول سیب زمینی 200-500
برش سیب زمینی200-500
چغندرضروری نیست
ذرت2000
فلفل 1000-2500
ترب وحشیبوومزه را از بین می برد

میزان دی اکسید پیشنهادی میوه های خشک شده

خط تولید میوه خشک

میوهSo2(pmm)
سیب1000-2000
زرد آلو2000-4000
هلو2000-4000
گلابی1000-2000
کشمش1500-1000

فرایند خشک کردن به دو صورت انجام می شود :

 • روش طبیعی

در روش طبیعی این فرایند با استفاده از عوامل طبیعی همچون باد و خورشید صورت می گیرد.

 • روش مصنوعی

در روش مصنوعی آن از دستگاه  میوه خشک کن برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

شیوه خشک کردن میوه با دستگاه خشک کن میوه

برای راه اندازی خط تولید میوه خشک میوه ها را  روی سینی های مشبک قرار داده می شود به گونه ای که  لمس یا همپوشانی نداشته باشند. میوه به محض قطعه قطعه شدن باید در سینی ها بارگیری شود. این باعث می شود تا قطعات به هم نچسبند و اجازه می دهند که روند خشک کردن در اسرع وقت شروع شود. سینی ها باید تمیز شوند تا هرگونه قطعات قدیمی میوه جدا شود. سینی ها به محض آماده شدن باید داخل خشک کن قرار گیرند. درهای خشک کن باید بعد از بارگیری هر سینی بسته شود. از تابش مستقیم نور خورشید باید جلوگیری کرد زیرا این امر رنگ را سفید می کند و سطح ویتامین های A و C را کاهش می دهد. دمای خشک کن باید کنترل شود تا از گرمای بیش از حد و خراب شدن میوه جلوگیری شود. بیشتر میوه ها در حدود 60-70 درجه سانتیگراد خشک می شوند. میوه ها خشک می شوند تا زمانی که رطوبت نهایی مطلوب را نداشته باشند (15٪ برای میوه های خشک معمولی ؛ 20-25٪ برای خشک شده اسمزی (میوه های تحت درمان با شکر).

آماده سازی میوه و سبزی برای خشک کردن

جهت خط تولید میوه خشک

میوه و سبزیآماده سازیتست خشک شدن
سیبجدا کردن دانه های محصول و برش به حلقه های 2 اینچیسفید خامه ای بدون داشتن منطقه ای مرطوب
موزپوست را کنده و موز را  1/4اینچی برش می دهیمجویدنی کارامل مانند
انواع توتبرش توت فرنی به 1/2وتوت کامل-جداسازی چوب و برگهنگام خرد شدن رطوبت قابل مشاهده ای ندارد
گیلاسساقه و برگ ها را جدا کنیدچرمی و چسبنده
انگورساقه هارا جدا کنید ودر اب جوش بریزید تا پوسته پوسته شودقهوه ای تیره شده
هلو و زرد آلوخرد کنید و دانه ها را جدا کنید و در محلول قرار دهیدچرمی و چسبناک
گلابی ها چوب و هسته ها را جدا کنید و به حلقه های 1/4اینچی برش دهیدچرمی
آناناسهسته و پوسته را جدا کنید و برش 1/2اینچی ایجاد کنیدحالت اسفنجی قابل لمس
آلوهاچوب الو ها را کنده و تمیز کنیدو دو دقیقه در اب جوش قرار دهیدچسبناک و چرمی
لوبیا سبز و لیمودقیقه بخار پز شود10-20سخت و شکننده
چغندرریشه ها را جدا کرده و چغندر را تمییز کنید و به مدت 30 تا 60 دقیقه بخارپز کنید سپس به قطعات 1/4یا 1/8اینچی برش دهیدقرمز تیره شکننده
کلم بروکلیبه قطعات 1/2 اینچی برش داده و 10 دقیقه بخار پز کنیدسبز تیره و شکننده
هویچهویچ را  به قطعات 1/4اینچی تقسیم می کنیم  و به مدت سه دقیقه بخار پز کنید .نارنجی تیره
کرفسبرگ ها را برداشته و ساقه ها را به 1/2 اینچ برش دهیدشکننده
سبزی هاسبزی ها را تمییز کرده و سبزی هایی مثل اسفناج که ساقه دارند را به 1/4 اینچ برش دهید .سبز تیره و ترد
قارچقارچ را به صورت کامل یا خرد شده می توانید برش دهیدچرمی و شکننده
پیازبه حلقه های 1/3اینچی برش دهیدترد
گوجه فرنگیفقط گوجه های گوشتی مناسب هستندیک دقیقه در اب جوش قرار دهید سپس به 1/8 اینچ برش دهیدقرمز تیره
ذرتتمیز کنید و ژوست را جدا کرده ژنج دقیقه بجوشانید و از سم برش دهیدسخت

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید