خشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی
موضوعات داغ

تولید میوه خشک و سبزی خشک شده

امتیاز کاربر: 4.78 ( 12 نتایج)

میوه خشک

خشک کردن غذا یکی از قدیمی ترین شیوه های نگهداری مواد غذایی برای استفاده در فصول بعدی است .این می تواندیک جایگزین برای انجماد مواد غذایی نیز باشد . خشک کردن غذاهای ساده روش مناسبی برای حفظ مواد غذایی است .با دستگاه خشک کن مدرن مواد غذایی ,میوه,سبزی و حتی گوشت را در تمام فصول خشک کرد . میوه خشک و قیمت میوه خشک شده

 

چگونه خشک کردن مواد غذایی را حفظ می کند

خشک کردن رطوبت را از مواد غذایی می گیرد این خود از رشد باکتری ها جلوگیری می کند .خشک کردن همچنین باعث کاهش عملکرد آنزیم ها می شود اما آنها را غیر فعال نمی کند .

از آنجایی که خشک کردن رطوبت مواد غذایی را از بین می برد حجم و وزن آن کاهش می یابد .وقتی از مواد غذایی مجددا استفاده شود به آن اب اضافه می کنیم به شکل قبل باز می گردند .

غذا ها را میتوان با یک شیوه مناسب با دستگاه خشک کن یا آفتاب یا فر به شیوه مناسبی خشک کرد

خشک کردن با درجه حرارت بالا و رطوبت پایین و جریان هوا,در خشک کردن درجه حرارت گرم باعث می شود رطوبت کاهش یابد و جریان هوا خشک کردن را تسریع کند .

خشک کردن موه و سبزی با خورشید

خشک کردن مواد غذایی به وسیله خورشید

میوه ها به دلیل بالا بودن قند و اسید میوه ها در معرض خورشید خشک می شود .اما محصولاتی چون سبزیجات و گوشت به دلیل بالا بودن پروتئین فضای رشد میکروب هارا ایده ال می کند  برای خشک شدن جلو آفتاب مناسب نیستند .

در کل خشک کردن مواد غذایی در معرض خورشید به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن وضعیت رطوبت و دمای هواو متغییر بودن آن توصیه نمی شود .

میوه هایی که در افتاب خشک می شوند به وسیله سینی هایی روی میز قرار داده می شوند که برای مواد غذایی مناسب است . بهتر است این سینی ها از فولاد زد زنگ فایبر گلاس تفلون یا شیشه باشند .پارچه فلزی گالوانیزه که با روی یا کادمیوم پوشش د اد ه شده است . از انجایی که المنیوم تمایل به تغییر رنگ و خوردگی دارد و ویتامین c را کاهش می دهد .توصیه می شود از این دو نوع در ساخت سینی استفاده نشود .

میوه خشک

تهیه میوههای خشک

میوه خشک شده بسیار خوشمزه و مغذی هستند .برای تهیه ان هامیوهها را سوراخ یا برش داده یا به همان شکل خشک می کنیم .

نازک و یکنواخت بودن و برشهای پوستی باعث سریعتر خشک شدن میوهها می شود .

هر کدام از روش های خشک کردن ,خشک کردن جلو آفتاب , خشک کردن کوره یا دستگاه  خشک کن مطمئن شوید که میوه ها در ید ردیف قرارگرفته و همپوشانی نداشته باشند .

پیشگیری از تیره شدن میوه ها

از تیره شدن میوه هایی چون سیب که سریع با در معرض هوا قرارگرفتن تیره می شوند جلوگیری کنید چون با ادامه روند خشک شدن این تیرگی نیز ادامه می یابد .

  • سولفوریزاسیون:روش قدیمی برای پیشگیری از تیره شدن میوه هاست .با قرار ادن میوه ها در معرض دود سولفید از تیره شدن انها جلوگیری می شود
  • سولفیت Drp:اثر طولانی مدت ضد تیرگی دارد .
  • اسید اسکوربیک :اسید اسکوربیک مخلوط با اب راه مناسبی برای جلوگیری از تیرگی است .

تعیین خشکی میوه ها

خشک شدن میوه ها نباید تا جایی باشد که آنها را خیلی شکننده کند . برای تست خشکی میوه ها چند میوه خشک شده را بشکنید نباید هیچ رطوبت قابل ملاحظه ای باشد . برای بسته بندی 30 تا 60 دقیقه پس از خشک شدن اقدام کنید چون گرمی میوه ها می تواند باعث عرق کردن میوه خشک بسته بندی شود .و تاخیر بیش از حد برای بسته بندی نیز می تواند رطوبت را به غذا بازگرداند .

سبزی خشک شده

سبزیجات نیز می توانند با خشک شدن  نگه داری شوند چون آن ها اسید کمتری نسبت به میوه ها دارند و سبزیجات موقع خشک شدن بسیار شکننده می شوند در این مرحله رطوبت تنها ده درصد است که هیچ میکرو ارگانیسمی نمی تواند رشد کند.

سبزی ها را قبل از خشک کردن تمیز با اب سرد  بشویید و الودگی انها را رفع کنید . گرفتن پوست یا برش آنها با توجه به نوع انها انتخاب کنبدچوب هسته و همه ی بخش های فرسوده را حذف کنید و انها را به قطعات یکنواخت تبدیل کنید .

تعیین  خشکی سبزیجات

سبزی ها با خشک شدن بسیار شکننده خواهد بود .سبزی خشک شده تنها باید 10درصد از رطوبت ان باقی مانده باشد

بسته بندی میوه و سبزیجات

پس از خشک شدن مواد غذایی ان ها را به طور کامل خشک کنید و سپس در ظروف مقاوم در برابر رطوبت آن ها را بسته بندی کنید .شیشه ها ,قوطی ها فلزی و ظروف فریزر وسایل مناسبی برای نگه داری این مواد هستند .مکان نگهداری باید سرد خشک و تاریک باشد .

بیشتر میوه های خشک شده را می توان در 60 درجه فارنهایت به مدت یکسال نگهداری کرد . در حالی که سبزیجات نصف عمر مفید میوه ها ی خشک شده را دارند .

فیلم اموزش کار با خشک کن صنعتی

نحوه خشک کردن میوه و سبزی با دستگاه

قیمت روز خشک کن

دستگاه خشک کن چای

کارافرینی با خشک کن

خشک کن انواع سبزیجات

خشک کن مویز کشمش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
    0
    سبد خرید
    سبد خالیدکمه خرید