خشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی

دستگاه خشک کن تفاله

دستگاه خشک کن تفاله

خشک کردن تفاله میوه ها پس از آبگیری یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود تا از ایجاد حجم انبوهی از زباله جلوگیری شود و هم اینکه تفاله خشک می تواند به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه خشک کن تفاله ( Sludge dryer ) یکی دیگر از انواع دستگاههای خشک کن است که در این مقاله کاربرد و عملکردهای دستگاه را بررسی خواهیم کرد .

تفاله چیست ؟

بسیاری از کارخانجات تولید لواشک و آبمیوه گیری و کنسروسازی و کمپوت حجم انبوهی از پسماند میوه ها را به عنوان ضایعات تولید می کنند که به این بقایا تفاله میگویند . این تفاله ها به صورت تازه و خشک شده به عنوان غذای دام و طیور مصرف می شود.

تفاله های میوه هایی مانند ( سیب ، انگور ، زیتون ، گوجه فرنگی ، مرکبات ، آفتابگردان ، کنجد و…) پس از فشردن آب و یا روغن گیری به عنوان غذای دام و طیور که دارای منبعی بسیار مفید است می باشد .

انواع تفاله

انواع تفاله ها شامل:

 • تفاله سیب
 • تفاله چغندر قند
 • تفاله خرما
 • تفاله مالت جو
 • تفاله انار
 • تفاله انگور
 • تفاله گوجه فرنگی
 • تفاله مرکبات
 • تفاله کنجد
 • تفاله زیتون
 • تفاله گلزا

تفاله انگور

تفاله انگور به باقیمانده انگور  که پس از آبگیری ، پوست و هسته و گاهی خوشه انگور باقی می ماند تفاله میگویند .

تفاله چغندر قند

خشک کن تفاله چغندر قند به نام های گوناگونی معروف است خشک کن درام ، خشک کن چرخشی ، خشک کن غلتکی ، خشک کن پروانه ای ، خشک کن چنگکی و خشک کن چنگکی درام میگویند .

تفاله سیب

تفاله سیب بقایای سیب پس از رنده کردن و آبگیری سیب باقی می ماند گفته می شود که شامل پالپ و پوست و هسته سیب است .

تفاله مرکبات

مرکبات پس از آبگیری ، تفاله هایی شامل پوست و هسته باقی ماند

تفاله دانه های روغنی

دانه های روغنی همانند کنجد سیاه دانه ، گلزا ، آفتابگردان  پس از استخراج می تواند به عنوان غذای دام و یا سوخت های زیستی مورد استفاده قرار گیرد .

روشهای خشک کردن تفاله

همانطور که اشاره شد میوه و سبزی جات پس از آب گیری از خود تفاله بجا می گذارند که این تفاله ها اگر خشک نشود به صورت زباله در میایند و متاسفانه محیط زیست را آلوده می کنند . اما اگر تفاله های تولید شده را خشک کنیم می تواند غذای بسیار مناسبی برای دام شود .

خشک کردن زباله به طور معمول به دو روش انجام می شود روش خشک کردن زباله در آفتاب و خشک کردن زباله در دستگاههای خشک کن

خشک کردن تفاله در آفتاب

برای خشک کردن زباله در آفتاب ، زمینی با وسعت بالا مورد نیاز است به این ترتیب که تفاله ها را روی زمین در زیر نور خورشید پهن می کنند در این روش تفاله ها پس از هفته ها خشک می شوند. این روش اصلا روش مناسبی نیست زیرا به دلیل حجم بالای تفاله  ، و خرابی احتمالی آن و ایجاد آلودگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود .

خشک کردن تفاله به روش صنعتی

همانطور که اشاره شد روش خشک سنتی اصلا روش مناسبی نیست اما این آخرین روش نیست در تمام نقاط دنیا تفاله ها و پسماندهای میوه و سبزیجات را به روش صنعتی خشک می کنند . در این روش با استفاده از بهترین و تخصصی ترین متد های روز دنیا( دستگاههای خشک کن تفاله ) خشک می کند که می تواند مورد استفاده های زیادی قرار بگیرد .

عملکرد دستگاه خشک کن تفاله

دستگاه خشک کن  برای خشک کردن حجم وسیعی از تفاله با ایجاد دمایی که مناسب خشک کردن هریک از آنهاست میوه های آبگیری شده را خشک می کند .

انواع دستگاه خشک کن تفاله میوه

خشک کردن تفاله با استفاده از شیوه های مدرن روز دنیا خشک کردن با استفاده از دستگاههای خشک کن صنعتی می باشد در اینجا به چند نمونه از بهترین دستگاههای خشک کن که برای خشک کردن تفاله کاربرد دارد می پردازیم

دستگاه خشک کن کابینی

یکی از انواع دستگاههایی که برای خشک کردن تفاله کاربرد دارد دستگاه خشک کن کابینتی است .این دستگاه در برابر سایر خشک کن ها از قیمتی ارزان تر برخوردار است ولی به دلیل بارگیری و تخلیه سخت زیاد پیشنهاد نمی شود .

دستگاه خشک کن تونلی

یکی از دستگاههای خشک کن که برای خشک کردن تفاله کاربرد دارد خشک کن تونلی است . عملکرد دستگاه به این صورت است نفاله ها را روی نقاله ای که به طرف تونل در حرکت است ریخته و در تونل با حرارتی بسیار بالا خشک می شود و در نهایت محصولی خشک شده تولید می کند.

دستگاه خشک کن دوار

یکی از بهترین دستگاههای خشک کن تفاله که هم بسیار تخصصی است و هم بسیار باکیفیت دستگاه خشک کن دوار می باشد. این دستگاه به دلیل نوع حرکتی که دارد مواد را به طور یکنواخت خشک می کند .

عملکرد دستگاه خشک کن دوار به صورت دورانی است و با ایجاد هوای بسیار گرم و چرخش دورانی که دارد تفاله میوه و سبزیجات را خشک کرده و در زمانی کوتاه یک محصول  خشک و یکدست تولید می کند که از خروجی دستگاه تخلیه می شود.

همانطور که اشاره شد بهترین دستگاههایی که می توان برای خشک کردن تفاله از آنها استفاده کرد دستگاه خشک کن تونلی و خشک کن دوار است .

موارد استفاده از تفاله میوه خشک

از تفاله میوه  و سبزیجات چه استفاده هایی می شود ؟

تفاله میوه های خشک شده در جاهای مختلفی کاربرد دارد که ما به دو مورد از آنها اشاره می کنیم :

تولید انواع کود :با استفاده از تفاله میوه ها و سبزیجات می توان در تولید انواع کود به ایجاد کسب و کار پرداخت .

تولید خوراک دام و طیور : تفاله های تازه و خشک شده می تواند منبع غذایی مفیدی برای دام و طیور محسوب شود .اما برای اینکه هم حجم کمی را اشغال کند و هم اینکه ماندگاری بالایی داشته باشد انرا خشک می کنند.

کارآفرینی و ایجاد اشتغال از طریق خشک کردن تفاله

افرادی که قصد ایجاد اشتغال دارند می توانند با اندک سرمایه ای به تولید تفاله خشک که دارای درامد بسیار بالایی است اقدام نمایند .کار آفرینی با خشک کردن تفاله میوه  سبزی و خرید یک دستگاه خشک کن ارزان قیمت می تواند به عنوان یکی از مشاغل پر درامد معرفی شود .شما می توانید با شماره درج شده در ذیل صفحه از متخصصان ما مشاوره و راهنمایی بگیرید

قیمت دستگاه خشک کن تفاله میوه

عواملی مثل نوع دستگاه ، ظرفیت دستگاه ، جنس و قطعات و آپشن های دستگاه در قیمت گذاری دستگاه خشک کن  تاثیر گذار است . اگر قصد راه اندازی یک کارگاه را دارید حتما به این فاکتور ها توجه کنید ..

تولید کننده خشک کن تفاله

کارخانه تک صنعت تولید کننده انواع دستگاه خشک کن ( کابینتی ، تونلی ، دوار ، پارویی ، خشک کن اسپری و دستگاه خشک کن تفاله ) می باشد.

دستگاههایی که برای خشک کردن تفاله مورد استفاده قرار می گیرند دستگاه خشک کن دوار و دستگاه خشک کن تونلی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید