خشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی

دستگاه خشک کن تفاله

دستگاه خشک کن تفاله

خشک کردن تفاله میوه ها پس از ابگیری یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود تا از ایجاد حجم انبوهی از زباله جلوگیری شود و هم اینکه تفاله خشک می تواند به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه خشک کن تفاله ( Sludge dryer ) یکی دیگر از انواع دستگاههای خشک کن است که در این مقاله کاربرد و عملکردهای دستگاه را بررسی خواهیم کرد .

تفاله چیست ؟

بسیاری از کارخانجات تولید لواشک و ابمیوه گیری و کنسروسازی و کمپوت جحم انبوهی از پسماند میوه ها را به عنوان ضایعات تولید میکنند که به این بقایا تفاله میگویند . این تفاله ها به صورت تازه و خشک شده به عنوان غذای دام و طیور مصرف میشود.

تفاله های میوه هایی مانند ( سیب ، انگور ، زیتون ، گوجه فرنگی ، مرکبات ، افتابگردان ، کنجد و…) پس از فشردن آب و یا روغن گیری به عنوان غذای دام و طیور که دارای منبعی بسیار مفید است میباشد .

انواع تفاله

انواع تفاله ها شامل:

 • تفاله سیب
 • تفاله چغندر قند
 • تفاله خرما
 • تفاله مالت جو
 • تفاله انار
 • تفاله انگور
 • تفاله گوجه فرنگی
 • تفاله مرکبات
 • تفاله کنجد
 • تفاله زیتون
 • تفاله گلزا

تفاله انگور

تفاله انگور به باقیمانده انگور  که پس از ابگیری ، پوست و هسته و گاهی خوشه انگور باقی میماند تفاله میگویند .

نفاله چغندر قند

خشک کن تفاله چغندرقند به نام های گوناگونی معروف است خشک کن درام ، خشک کن چرخشی ، خشک کن غلتکی ، خشک کن پروانه ای ، خشک کن چنگکی و خشک کن چنگکی درام میگویند .

تفاله سیب

تفاله سیب بقایای سیب پس از رنده کردن و ابگیری سیب باقی میماند گفته میشود که شامل پالپ و پوست و هسته سیب است .

تفاله مرکبات

مرکبات پس از ابگیری ، تفاله هایی شامل پوست و هسته باقی ماند

تفاله دانه های روغنی

دانه های روغنی همانند کنجد سیاهدانه ، گلزا ، افتابگردان  پس از استخراج میتواند به عنوان غذای دام و یا سوخت های زیستی مورد استفاده قرار گیرد .

روشهای خشک کردن تفاله

همانطور که اشاره شد میوه و سبزی جات پس از اب گیری از خود تفاله بجا می گذارند که این تفاله ها اگر خشک نشود به صورت زباله در میایند و متاسفانه محیط زیست را الوده میکنند . اما اگر تفاله های تولید شده را خشک کنیم میتواند غذای بسیار مناسبی برای دام شود .

خشک کردن زباله به طور معمول به دو روش انجام میشود روش خشک کردن زباله در افتاب و خشک کردن زباله در دستگاههای خشک کن

خشک کردن تفاله در افتاب

برای خشک کردن زباله در افتاب ، زمینی با وسعت بالا مورد نیاز است به این ترتیب که تفاله ها را روی زمین در زیر نور خورشید پهن می کنند در این روش تفاله ها پس از هفته ها خشک میشوند. این روش اصلا روش مناسبی نیست زیرا به دلیل حجم بالای تفاله  ، و خرابی احتمالی آن و ایجاد الودگی به هیچ عنوان توصیه نمیشود .

خشک کردن تفاله به روش صنعتی

همانطور که اشاره شد روش خشک سنتی اصلا روش مناسبی نیست اما این اخرین روش نیست در تمام نقاط دنیا تفاله ها و پسماندهای میوه و سبزیجات را به روش صنعتی خشک میکنند . در این روش با استفاده از بهترین و تخصصی ترین متد های روز دنیا( دستگاههای خشک کن تفاله ) خشک میکند که میتواند مورد استفاده های زیادی قرار بگیرد .

عملکرد دستگاه خشک کن تفاله

دستگاه خشک کن  برای خشک کردن خحم وسیعی از تفاله با ایجاد دمایی که مناسب خشک کردن هریک از انهاست میوه های ابگیری شده را خشک میکند .

انواع دستگاه خشک کن تفاله میوه

خشک کردن تفاله با استفاده از شیوه های مدرن روز دنیا خشک کردن با استفاده از دستگاههای خشک کن صنعتی میباشد در اینجا به چند نمونه از بهترین دستگاههای خشک کن که برای خشک کردن تفاله کاربرد دارد می پردازیم

دستگاه خشک کن کابینی

یکی از انواع دستگاههایی که برای خشک کردن تفاله کاربرد دارد دستگاه خشک کن کابینتی است .این دستگاه در برابر سایر خشک کن ها از قیمتی ارزان تر برخوردار است ولی به دلیل بارگیری و نخلیه سخت زیاد پیشنهاد نمیشود .

دستگاه خشک کن تونلی

یکی از دستگاههای خشک کن که برای خشک کردن تفاله کاربرد دارد خشک کن تونلی است . عملکرد دستگاه به این صورت است نفاله ها را روی نقاله ای که به طرف تونل در جرکت است ریخته و در تونل با حرارتی بسیار بالا خشک میشود و در نهایت مجصولی خشک شده تولید میکند.

دستگاه خشک کن دوار

یکی از بهترین دستگاههای خشک کن تفاله که هم بسیار تخصصی است و هم بسیار باکیفیت دستگاه خشک کن دوار میباشد. این دستگاه به دلیل نوع حرکتی که دارد مواد را به طور یکنواخت خشک میکند .

عملکرد دستگاه خشک کن دوار به صورت دورانی است و با ایجاد هوای بسیار گرم و چرخش دورانی که دارد تفاله میوه و سبزیجات را خشک کرده و در زمانی کوتاه یک محصول  خشک و یکدست تولید میکند که از خروجی دستگاه تخلیه میشود.

همانطور که اشاره شد بهترین دستگاههایی که میتوان برای خشک کردن تفاله از انها استفاده کرد دستگاه خشک کن تونلی و خشک کن دوار است .

موارد استفاده از تفاله میوه خشک

از تفاله میوه  وسبزیجات چه استفاده هایی میشود ؟

تفاله میوه های خشک شده در جاهای مختلفی کاربرد دارد که ما به دو مورد از انها اشاره میکنیم :

تولید انواع کود :با استفاده از تفاله میوه ها و سبزیجات می توان در تولید انواع کود به ایجاد کسب و کار پرداخت .

تولید خوراک دام و طیور : تفاله های تازه و خشک شده میتواند منبع غذایی مفیدی برای دام و طیور محسوب شود .اما برای اینکه هم حجم کمی را اشغال کند و هم اینکه ماندگاری بالایی داشته باشد انرا خشک میکنند.

کارافرینی و ایجاد اشتغال از طریق خشک کردن تفاله

افرادی که قصد ایجاد اشتغال دارند میتوانند با اندک سرمایه ای به تولید تفاله خشک که دارای درامد بسیار بالایی است اقدام نمایند .کارافرینی با خشک کردن تفاله میوه  سبزی و خرید یک دستگاه خشک کن ارزان قیمت میتواند به عنوان یکی از مشاغل پردرامد معرفی شود .شما میتوانید با شماره درج شده در ذیل صفحه از متخصصان ما مشاوره و راهنمایی بگیرید

قیمت دستگاه خشک کن تفاله میوه

عواملی مثل نوع دستگاه ، ظرفیت دستگاه ، جنس و قطعات و اپشن های دستگاه در قیمت گذاری دستگاه خشک کن  تاثیر گذار است . اگر قصد راه اندازی یک کارگاه را دارید حتما به این فاکتور ها توجه کنید ..

تولید کننده خشک کن تفاله

کارخانه تک صنعت تولید کننده انواع دستگاه خشک کن ( کابینتی ، تونلی ، دوار ، پارویی ، خشک کن اسپری و دستگاه خشک کن تفاله ) می باشد.

دستگاههایی که برای خشک کردن تفاله مورد استفاده قرار میگیرند دستگاه خشک کن دوار و دستگاه خشک کن تونلی است .

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید