خشک کن کابینتیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی
موضوعات داغ

طریقه خشک کردن انواع میوه ها

روش خشک کردن میوه

امتیاز کاربر: 4.78 ( 15 نتایج)

طریقه خشک کردن انواع میوه ها

خوشبختانه در کشوری زندگی میکنیم که میوه ها و سبزیجات تازه به وفور تولید و در سبد غذایی ما وحود دارد .بنابراین میتوان به راحتی آنها را خشک و مورد مصرف قرار داد . در این مقاله میخواهیم طریقه خشک کردن انواع میوه ها در منزل و در صنعت به طور کامل آموزش دهیم .

میوه خشک و طریقه خشک کردن انواع میوه

کشور ایران کشوری با آب و هوای متنوع است و این موضوع سبب شده است که انواع میوه  تولید و به وفور در دسترس همگان باشد. بنابراین خشک کردن میوه برای خانوارها امری آسان است اگر طریقه خشک کردن انواع میوه را بدانند و بدرستی انجام دهند تا میوه خشک به روش بازاری تولید شود .

خشک کردن میوه به دو روش صنعتی و سنتی انجام میشود ؛ وقتی می گوییم روش صنعتی به این معنا نیست که در منزل نتوانیم با این روش میوه خشک تولید کنیم.ما در این نوشته به شما به طو کامل روش خشک کردن انواع میوه را آموزش میدهیم تا بتوانید برای خود و عزیزانتان میوه خشک تهیه کنید.

روش خشک کردن انواع میوه به روش سنتی

روش سنتی خشک کردن میوه ؛ همان روش اقوام ما در گذشته بوده است .انسان های اولیه با افتادن میوه ها روی زمین و خشک شدن میوه آموختن که میتوان میوه ها را برای مدت بیشتری نگهداری کرد و این کار کم کم به صورت یک وظیفه در امد تا در فصول تابستان  و فراوانی میوه ، آنها را خشک کنند .

همان طور که در بالا اشاره کردیم خشک کردن میوه ها مدت ماندگاری آن ها را افزایش میدهد.

میوه های خشک دارای آنتی اکسیدان بسیار بالایی هستند و همچنین به جز ویتامین سی  تمامی ویتامین ها و املا

ابزار تولید میوه خشک به روش سنتی

برای تولید میوه خشک به روش سنتی چه باید کرد؟ ابزار مورد نیاز خشک کردن میوه به روش سنتی

 • لگن شستشوی پلاستیکی
 • سبد
 • چاقوی تیز
 • تخته کار
 • پارچه تمیز

*برای خشک کردن میوه ها به روش سنتی و در خانه می بایست ابتدا میوه هایی را تهیه کنید که از سلامت کامل برخوردار  و کاملا رسیده باشد اما له شده نباشد و بافت خود را کاملا حفظ کرده باشند.

*لگن شستشوی میوه با جنس پلاستیک و یا فلزی دومین ابزار تولید میوه خشک است که میوه ها را درون آن چند دقیقه ای خیسانده و با یک برس و یا وسیله مناسب شستشو دهید .

*میوه های شسته شده را درون سبد قرار دهید تا کاملا آب آنها خارج شود.

*سومین ایزار تولید میوه خشک ،چاقوی تیز است که برای برش دادن روی تخته مورد استفاده قرار میگیرد برای برش دادن میوه ها آنها را به ورقه های باریک 5میلیمتری برش میدهیم و برای مرحله بعد آماده میسازیم

*پارچه تمیز آخرین ابزار خشک کردن میوه به روش سنتی است . پس از برش دادن میوه ها را روی پارچه قرار دهید اما مراقب باشید میوه ها به هم هم نچسبند . هر یک الی دو ساعت یکبار زیر و رو کنید تا رویه بگیرند و آب سطح میوه خشک شود بعد روزی یک بار زیر و رو کنید .

آموزش خشک کردن میوه در صنعت

میوه ها را میتوان در روش به روش صنعتی نیز خشک کرد لازم نیست این مکان کارگاه و یا کارخانه باشد.

ابزار لازم جهت خشک کردن میوه ها به روش صنعتی 

وان شستشوی مواد ( مکانیزه و نیمه اتومات )

میز کار

دستگاه پوست گیر

دستگاه هسته گیر

دستگاه اسلایسر

دستگاه خشک کن

دستگاه بسته بندی مواد

روش خشک کردن میوه به صورت سنتی

خشک کردن میوه ها به روش سنتی به 2روش انجام میشود روش سایه خشک و افتاب خشک ….

روش سایه خشک کردن میوه ها

سایه خشک کردن انواع میوه ها از گذشته های دور مرسوم بوده است .روی یک پارچه بزرگ سفید رنک ، روی یک سطح تمیز امر خشک کردن انجام میشود .

کدام میوه ها سایه خشک است ؟

اینکه کدام میوه ها افتاب خشک هستند و کدام سایه خشک سوالی است که مدام از ما میپرسند . خب معلوم است کلیه میوه ها و سبزیجات سایه خشک هستند مثل ( سیب -توت فرنگی-هلو-زردالو- البالو -کشمش و …)

مزیت های خشک شدن میوه درسایه

خشک کردن میوه ها در سایه فقط از نطر ویتامین و املاح میوه خشک شده اهمیت دارد .

مضرات خشک شدن میوه ها در سایه

میوه ها  و سبزیجاتی که در سایه خشک میشود امکان خراب شدن و کپک زدنشان بالا است .نمیتوان حجم بالایی از میوه و سبزی را در سایه خشک کرد.

آفتاب خشک کردن میوه ها

تعدادی از میوه ها نیز هستند که هم در سایه و هم در آفتاب خشک میکنند .میوه های آفتاب خشک مانند انجیر -خرمالو -خرما زردالو- کشمش و…نام برد.

میوه های افتاب خشک نیز دارای مزیت ها و مضراتی است .در زیر نور خورشید میوه ها ویتامین های لازم را دریافت میکنند اما در عوض از الودگی در امان نخواهند بود ، حشراتی که روی میوه خشک تخم ریزی میکنند و یا آلاینده های موجود در هوا عوارضی بسیاری دارد.

روش صنعتی خشک کردن میوه

میوه ها و سبزیجات را به غیر از روش سنتی میتوان به طریقه صنعتی نیز خشک کرد  .خشک کردن به روش صنعتی مزیت های فراوانی دارد .

فواید دستگاه های خشک کن میوه و سبزی

همانطور که میدانید خشک کن های میوه و سبزی در مدلهای متنوعی تولید شده است .کارخانه تک صنعت نیز تولید کننده خشک کن های کابینتی ، خشک کن تونلی ، مایکروویو ، خورشیدی و خشک کن انجمادی است .

فواید خشک کردن به روش صنعتی ( میوه خشک کن ها )

 • خشک کردن با خشک کن فسادی به همراه ندارد یعنی تمام میوه و سبزی هایی که در خشک کن قرار میدهیم به طور کامل خشک میشود و اصلا دور ریز نخواهیم داشت .
 • خشک کن های میوه و سبزی ، محصولی با کیفیت بسیار بالا به همراه دارد .رنگ عطر و طعم میوه و سبزی به طور کامل در میوه حفظ میشود .
 • خشک کردن در میوه خشک کن به روش کاملا بهداشتی انجام میشود . الاینده های شیمیایی و گرد و غبار  و الودگی ناشی از حشرات و جانوران موذی در میوه خشک کن صفر است.

در مقالات اینده میخوانیم :

ایحاد کسب و کار پر درامد از طریق میوه خشک کن

نحوه خشک کردن الو

نحوه خشک کردن سیب

نحوه خشک کردن لواشک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید