دستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی

خشک کردن اویشن و خشک کن

خشک کردن اویشن و خشک کن

خشک کردن اویشن و خشک کن

یکی از ادویه ها  و سبزیجاتی که عطر و طعم بسیار خوبی دارد آویشن است . که هم به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار میگیرد و هم به عنوان ادویه در غذاهایی مانند انواع پیتزا -ماکارونی -قورمه سبزی -دلمه  و کوفته مورد استفاده قرار میگیرد .حتما درباره خواص اویشن زیاد شنیده اید! همانطور که میدانید این گیاه فقط در یکی دوماه از سال روییده میشود و تنها راه نگهداری از اویشن خشک کردن اویشن است در این مقاله سعی داریم تا درباره خواص اویشن ، راه های خشک کردن اویشن و خشک کن اویشن مطالبی را ارائه دهیم امیدواریم که مورد علاقه شما واقع شود .

اویشن چیست :

آویشن درختچه ای کوتاه و پر شاخه وبسیار خوشبو  است. شاخه های علفی آن پوشیده از برگ هایی در قسمت فوقانی ساقه است. گل های سفید ریز آن به طور چتری و منفرد می رویند. میوه آن فندق چهار قسمتی است. گیاه آویشن گیاهی است علفی با ساقه های کرکدار و سفید از خانواده نعناع (Lamiasceae) که سرشاخه های گل دار و برگ، آن قابل استفاده می باشد.

● موارد استفاده دم کرده آن به هضم غذا کمک می نماید و ضد سرفه و خلط آور است و در برونشیت، سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی استفاده می گردد.

● آثار فارماکولوژیک اثر ضد سرفه و خلط آور و ضد اسپاسم این گیاه در مطالعات بر روی حیوانات از عمده ترین آثار آن بوده اند. ضد عفونی کننده، هاضم غذا، ضد سرفه، ضدبو، ضد تشنج، غذا.جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال موثر است.

آویشن عامل صفیه کننده خوبی بوده و در درمان بی خوابی و امراض جهاز هاضمه مفید است. اگر ۵ تا ۱۰ گرم اویشن را در یک لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران مبتلا به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک موثر واقع خواهد شد. آویشن ضد تشنج وضد صرع و ضد نفخ هم است و برای تقویت بینایی و معده مفید است.

برای جلوگیری از ریزش مو ۲۰ گرم اویشن را در یک لیتر آب جوشانده آن را هرچند روز یک بار به سر بمالید. ضمنا در خوردن اویشن نباید زیاده روی کرد زیرا باعث بروز آلبومین در ادرار می شود. مواد موثره آویشن باغی خلط آور بوده و برای معالجه سرفه مورد استفاده قرار می گیرد. از تنتور و عصاره های الکلی پیکررویشی این گیاه برای معالجه سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم استفاده فراوان می شود.

خشک کردن اویشن

خشک کردن اویشن کاربسیار ساده ای است .در اردیبهشت و خرداد میتوانید این گیاه معطر را خشک کنید و تا اخر سال داشته باشید .

بعد از کندن برگهای اویشن انرا شسته و در روی یک پارچه سفید در سایه خشک کنید . یادتان باشد که اویشن باید بدون اب باشد تا گندیده نشود .

اویشن های خشک شده را در شیشه ای نگهداری نمایید تا عطر و طعم آن حفظ شود .

بهتر است انرا پودر نکنید زیرا عطر و طعم آن کاملا حفظ میشود .

خشک کردن گیاه اویشن با دستگاه خشک کن

اویشن به مقدار کم را میتوان به روش سنتی خشک کردن اما به مقدار زیاد را باید حتما از دستگاه خشک کن استفاده کرد .

خشک کردن اویشن با دستگاه :

اویشن های شسته شده را کاملا ابگیری نمایید و در روی سینی های خشک کن پهن نمایید . اگر با دستگاه خشک کن اتومات تک صنعت استفاده میکنید فقط بایک سوییچ انرا روشن کنید و در روی حرارت کم قرار دهید تا کاملا خشک شود .

بعد از خشک کردن اویشن حتما انرا در جایی بدور از نم و رطوبت قرار دهید .

انواع دستگاه خشک کن اویشن

خشک کن 30کیلویی  تک صنعت

خشک کن 50 کیلویی تک صنعت

کارافرینی با خشک کن میوه  وسبزی

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
برای خرید خشک کن میوه کلیک کنید

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با مدیریت  مهندس اشراقی
بستن
بستن