خشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهفیلم محصولات تک صنعتمقالات اموزشی
موضوعات داغ

دستگاه خشک کن مایکروویو

نکات برگزیده مطلب
  • *آشنایی با خشک کن مایکرویو *عملکرد دستگاه ( و خشک کردن به روش مایکروویو ) *مزایای دستگاه *مقایسه عملکرد دستگاه با خشک کن کابینتی

امتیاز کاربر: 4.67 ( 9 نتایج)

دستگاه خشک کن مایکروویو

خشک کردن به روش مایکروویو ، مکانیسم شرایط خلا است که نقطه جوش را به شدت کاهش میدهد و سرعت خشک کرذن محصولات را کاهش میدهد. خشک کردن با دستگاه خشک کن مایکروویو به سبب اینکه سرعت خشک کردن مواد بالا میرود و فرآیند خشک شدن در طیف گسترده تری صورت میگیرد کیفیت مواد را به شدت افزایش میدهد.

خشک کردن به روش معمولی به دلیل اینکه سرعت خشک پایین است و رطوبت در سطح ماده به سرعت کمی پایین می آید محصولاتی که با این دستگاه ها تولید میشود انقباض بیشتری در سطح دارند اما در خشک کردن به روش مایکروویو به دلیل اینکه سرعت خشک کردن مواد از لایه های درونی مواد صورت میگیرد و شدت و سرعت خشک کردن بالا تر است  از انقباض مواد به شدت می کاهد در نتیجه محصول نهایی یک محصول کاملا پف کرده است .خشک کن مایکروویو  صنعتی سهم برجسته ای در توسعه صنعت فرآوری مواد غذایی داشته است و به طور باورنکردنی نیازهای رو به رشد مصرف کنندگان را برآورده کرده و به توسعه اقتصاد جهانی کمک می کند، که دلیل اصلی استفاده از دستگاه خشک کن مایکروویو عمدتا در فرآوری مواد غذایی است.

بعد از مطالعه این مقاله با مفاهیم ذیل آشنا خواهید شد:

*آشنایی با خشک کن مایکرویو

*عملکرد دستگاه ( و خشک کردن به روش مایکروویو )

*مزایای دستگاه

*مقایسه عملکرد دستگاه با خشک کن کابینتی

دستگاه خشک کن مایکروویو

 

آشنایی با دستگاه خشک کن مایکروویو

با وجود اینکه  از اختراع خشک کن ها خیلی نمی گذرد با این حال هر ساله شاهد اختراع مدل های متنوعی از این دستگاه ها هستیم . یکی از این ماشین ها ؛ دستگاه خشک کن مایکروویو است که با سیستم فناوری فرینت که یکی از بهترین راه های حذف آب از مواد غذایی ، میوه ها ، سبزی جات ، غلات و… میباشد  کار میکند. در این سیستم گرما با تبدیل مستقیم انرژی الکترومغناطیسی به انرژی جنبشی مولکولی میشود و گرما به اعماق محصولی که قرار است خشک شود نفوذ میکند .

مقایسه سیستم های خشک کن کابینتی و خشک کن مایکروویو

در سیستم های خشک کن کابینتی ،مواد از طریق گرمای حاصل از المنت ها و یا مشعل های تعبیه شده در دستگاه که توسط فن های دمنده به تمام نقاط محصول نفوذ میکند ؛ اما در  سیستم مایکرویو  ( خشک کردن به روش مایکروویو ) ، امواج یک گرادیال دما به سمت سطح ایجاد میکند به طوری که دمای خارج از درون محصول خیلی کمتر است و این امر سبب افزایش فشار جزئی می شود و این امر سبب میشود که مایع حرارتی تبخیر شده به سطح کشیده شود در نتیجه ی این امر ؛ سطح محصول خشک نمیشود و نفوذ پذیر باقی میماند .

مایع تبخیر شده در داخل محصول از طریق ساختار متخلخل سیستم ماکرو مویرگی مواد جامد منتشر می شود و این امر سبب بالا رفتن سرعت خشک شدن مواد می گردد .

در این سیستم به دلیل از بین رفتن دی الکتریک بیشتر آب خشک میشود تا مواد دیگر و از بین رفتن مواد آلی در این محصول

در سیستم مایکروویو  خشک کردن مواد سریعتر و با حرارت پایین تری نسبت به سیستم های دیگر خشک میشود .

در خشک کن مایکروویو کنترل سرعت انتقال انرژی بالا زمان پردازش کوتاه است. مزیتی که در این سیستم وجود دارد اینست که مواد حتی با ضخامت بسیار زیاد سریع خشک میشوند .

دستگاه خشک کن مایکروویو

 استریلیزاسیون در دستگاه مایکروویو

در خشک کن های مایکروویو استریل کردن زمان کمتری دارد تا به روش سنتی خشک کردن زیرا همانطور که اشاره شد در روش خشک کن های سنتی کابینتی و دیگر خشک کن ها ، گرما از به صورت همرفت یا رسانا به غذا وارد میشود و زمان طولانی تری صرف خواهد شد که مواد غذایی هم خشک شوند و هم استرلیزه اما در روش مایکروویو ، هم فرایند خشک کردن سرعت بالاترین دارد و هم استرلیزه کردن مواد غذایی در نتیجه مصرف سوخت نیز کم میشود .

طعم مواد غذایی در روش مایکروویو کاملا حفظ میشود در حالیکه در روش های سنتی طعم مواد از بین میرود .

 

دستگاه خشک کن مایکروویو

خشک کردن پاستا به روش مایکروویو

یکی از کاربردهای روش مایکروویو در خشک کردن ماکارونی پاستا و نودل و رشته است که از اصل گرمایش به منظور دستیابی به تسریع روند خشک کردن ماکارونی و پاستا استفاده میشود . تسریع در روند خشک کردن نودل و ماکارونی ، راندمان تولید را بالا میبرد در نتیجه یک محصول با کیفیت بسیار عالی تولید میشود .

در این روش امواج مغناطیسی با فرکانس 300مگاهرتس با نفوذپذیری بسیار بالا بر روی مولکول های آب اثر میگذارد و در این روش نیازی به هدایت گرما به دستگاه نیست و در نتیجه سرعت تبخیر و خشک کردن نودل ها به سرعت انجام میشود.

خشک کردن سبزیجات  به روش مایکروویو

این روش برای خشک کردن سبزیجات نیز کاربرد دارد .در روش مایکروویو از سبزیجات و ریشه آنها میتوان یک محصول خشک بی نظیر تولید کرد که هم رنگ محصول حفظ میشود و هم سرعت خشک کردن بالا میرود در نتیجه بالابردن سرعت خشک کردن آنها در وقت و هزینه ها صرفه جویی میشود .

خشک کردن گیاهان دارویی به روش مایکروویو

دستگاههای خشک کن مایکروویو ، فقط در تولید مواد غذایی خشک شده کاربرد ندارند ؛ از این دستگاهها میتوان برای خشک کردن گیاهان دارویی نیز استفاده کرد .

در صنعت پزشکی مدرن نیز از این روش مایکروویو استفاده میشود  در صنایع داروسازی برای تولید داروها از گرما استفاده نمی کنند بلکه  از امواج مایکروویو  که اثر غیر حرارتی دارد استفاده میشود . از این روش برای تولید انواع قرص ، کپسول های خوراکی ، پودرهای گیاهی و… میتوان استفاده کرد.

خشک کردن میوه جات به روش مایکروویو

در روش خشک کردن با دستگاههای خشک کن که با روش همرفت انرژی گرمایی را به سطح میوه میرسانند و خشک میکنند در روش مایکروویو امواج به لایه های درونی میوه ها نفوذ کرده و با شدت و سرعت بالایی انها را خشک میکنند .در روش خشک کردن دستگاههای حرارتی خشک کن میوه ها باید با برش های کوچک و لابه های نازکی در دستگاه قرار داده شوند و برای جلوگیری از چسبیدن میوه ها باید با فاصله از هم قرار داد در حالیکه در خشک کن مایکروویو امواج به لایه های درونی نفوذ میکند و امکان چسبیدن میوه ها به هم وجود ندارد نکته جالبی که در خشک کردن میوه وجود دارد میوه ها کاملا پف کرده به نظر میرسند .

تولید پودر پروتئین در دستگاه مایکروویو

پودر پرویئین یک محصول بسیار عالی برای افزایش رشد کودکان و عضله سازی ورزشکاران میباشد که میتوانند به صورت روزانه مصرف کنند . برای تولید پودر پروتئین از غلات و دانه هایی همچون لوبیا ، سویا ،آب پنیر ،پودر آفتابگردان و … استفاده میکنند .

خشک کردن نفت و زغال سنگ

خشک کردن زغال سنگ در مایکروویو نیز مشتریان خاص خود را دارد در بازارهای انرژی ، که به دنبال انرژی الکتریکی ارزان قیمت هستند زغال سنگ گزینه بسیار مناسبی است .

خشک کردن منسوجات با دستگاه خشک کن مایکروویو
خشک کردن منسوجات از رنگ کار بسیار مشکلی است زیرا قدرت چسبندگی رنگ بسیار بالا است و فقط با دستگاه مایکروویو میتوان آن را از این حالت جدا کرد و خشک کرد . فرش ها ، پارچه ها ، انواع نخ ها که با رنگ پوشیده شده نیاز به خشک کردن با سرعت بالاست بنابراین روش مایکروویو بهترین شیوه خشک کردن این مواد است زیرا باید اطمینان حاصل کنیم که امواج با قدرت یکسان و به طور یکنواخت به تمام قسمت های محصول  میرسد و محصولی کاملا خشک تولید میکند .

 

خشک کردن انواع مواد شیمیایی با دستگاه مایکروویو

خشک کردن به روش مایکروویو فقط مختص به مواد غذایی ندارد برای خشک کردن مواد آلی و کودها و مواد شیمیایی نیز از این روش منحصر به فرد نیز استفاده میشود . موادی همچون هیدروکسید زیرکونیوم، هیدروکسید آلومینیوم، نانومتر دی اکسید سیلیکون، کیانیت، کرایولیت، کربنات کلسیم، مولیبدات آمونیوم، کربنات لیتیوم، اکسید لیتیم منگنز، لیتیم آهن فسفات هیدروکسید، هیدروکسید نیکل، کربنات، سولفات، اسید استئاریک، نمک، اکسید آهن، محصولات شیمیایی معدنی؛ فنیل آلانین، آمینو فنل، ویتامین، بنزن دو اسید فرمیک، رنگدانه و سایر محصولات آلی، مواد شیمیایی خوب، واسطه های شیمیایی و دارویی؛ مواد باتری، فیبر شیشه، ذرات پلاستیک، غربال مولکولی، پودر مولیبدن، الیوین، مواد معدنی خاکی کمیاب، و غیره در این دستگاه ها با کیفیت بالایی خشک میشود زیرا گرما خاصیت مواد شیمیایی را تغییر میدهد اما استفاده از امواج مایکروویو نه تنها  تغییری در خاصیت شیمیایی مواد ندارد بلکه مواد را با کیفیت ودقت بهتری خشک میکند.

سرمایه گذاری با دستگاه خشک کن مایکروویو

گیاهان و سبزیجات و همچنین ادویه جات و غذاهای آسیایی در سراسر جهان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است ؛ این امر سبب افزایش تقاضا برای چنین محصولاتی میشود شرایط خشک کردن تاثیر به سزایی در امر صادرات دارد اگر از این سیستم به منظور خشک کردن انواع سبزی ، میوه ، ادویه جات و همچنین انواع غذا ها استفاده شود میتوانیم در سطح خاورمیانه بیشترین میزان صادرات را داشته باشیم ….

برای خرید  دستگاه مایکروویو استاندارد چه باید کرد ؟

خشک کن ماکروویو از سیستم کنترل دمای اتوماتیک، سیستم کنترل چگالی توان مایکروویو، سیستم تصحیح خودکار، سیستم هشدار خودکار، سیستم کنترل سرعت فرکانس متغیر، سیستم نظارت و سیستم کنترل مواد تشکیل شده است.
1. از دستگاه کنترل دمای خودکار استفاده کنید تا از دمای خشک کردن مناسب اطمینان حاصل کنید.
2. استفاده از فناوری تنظیم فرکانس متغیر برای کنترل سرعت انتقال، تضمین کیفیت محصول.
3. اتخاذ سیستم تصحیح خودکار پیشرفته، اجتناب از انحراف تسمه نقاله.
4. قدرت تجهیزات در بخش قابل تنظیم است که می تواند فرآیند تولید را بهینه کند. مشتریان می توانند قدرت را با توجه به ظرفیت خود تنظیم کنند و به هدف صرفه جویی در مصرف برق دست پیدا کنند.

کارخانه تک صنعت تولید کننده انواع دستگاه خشک کن میباشد . لطفا به منظور استعلام قیمت و خرید دستگاه با شماره 09198201278 مهندس اشراقی تماس حاصل فرمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
    0
    سبد خرید
    سبد خالیدکمه خرید