خشک کن انجمادیخشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی
موضوعات داغ

خشک کن انجمادی (تصعیدی) چیست و چگونه کار میکند؟

امتیاز کاربر: 4.68 ( 3 نتایج)

خشک کن انجمادی (به انگلیسی: freez dryer ) به‌طور خلاصه فرایندی است که در طی آن ماده‌ای را منجمد می‌کنند و سپس با کاهش فشار سامانه، آب منجمد درون ماده مورد نظر را به‌ طور مستقیم به بخار تبدیل می‌کنند(تصعید). از این فرایند برای افزایش مدت نگه‌داری مواد غذایی و دارویی و هم‌چنین آسان کردن حمل و نقل آن‌ها بهره می‌برند.

 

خشک کن های صنعتی به روش انجماد(تصعیدی)

در بعضی از مواردمحصولات غذایی هستند که به حرارت حساس می باشند و از روش تصعید رطوبت آن هارا خشک می کنند.دراین روش ابتدا محصول موردنظر منجمد شده وسپس حلال(که معمولا آب می باشد)منجمد شده وازطریق تصعید تحت خلاء از ماده غذایی خارج می شود.مزایای آن هم افزایش ماندگاری وآسان شدن حمل ونقل محصولات می باشد.هزینه طراحی، ساخت، اجرا، نگهداری و استفاده از این دستگاه ها بسیار بالاست و با توجه به سرعت بسیار پایین تولید در این روش، قیمت تمام شده محصولات نهایی بسیار بالاست.

انواع خشک کن های تصعیدی هم شامل:

 خشک کن های تصعیدی سینی دار

در خشک کن تصعیدی سینی دار که معمول ترین خشک کن تصعیدی می باشد، کندانسور، مانند گرم کننده های سینی ها یا در همان اتاقک قرار دارندیا اینکه در اتاقک جداگانه ای که از طریق یک لوله با قطر بزرگ به اتاقک اصلی پیوسته است، سوار می شود، سپس محصول بر روی سینی های داخل اتاقک خشک کن قرار داده می شود.

 

خشک کن تصعیدی تونلی

خشک کن تصعیدی تونلی شامل سینی هایی است که از یک طرف به داخل خشک کن وارد و از طرف دیگر خارج می شود. کندانسور آن توسط یک سیستم سرد کننده ی جذبی آمونیاکی سرد می شود. کنترل بارگیری در این نوع خشک کن تصعیدی با سهولت بیشتری انجام می شود.

خشک کن انجمادی برای خشک کردن مواد حساس به حرارت قابل استفاده است اغلب در صنعت داروسازی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

خشک کن انجمادی محصولات غذایی را بدون تغییر رنگ و شکل خشک کرده و عطر و طعم محصولات را حفظ می کند .بنابراین روشی ایده ال برای خشک کردن محصولات غذایی می باشد .

خشک کن انجمادی

خشک کردن انجمادی و مراحل آن

خشک کردن انجمادی فرایندی است که در ان اب محصول پس از یخ زدن تحت تاثیر محیط خلا قرار می گیرد و اجازه می دهد یخ به طور مستقیم از جامد به بخار به صورت مستقیم و بدون عبور از فاز مایع تغییر کند .

این فرایند شامل سه فرایند جداگانه و منحصر به فرد است که کاملا به یکدیگر وابسته اند :

مرحله انجماد

روش های مختلفی برای انجماد محصول وجود دارد انجماد را می توان در یک فریزر یا قفسه های یخچال انجام دادکه شکل فیزیکی مواد را حفظ می کنند .

خشک کن انجمادی ساده ترین روش برای استفاده از کریستال های یخ بزرگ است که می تواند توسط انجماد و انجماد آهسته تولید شود .زما نی که کریستال ها بزرگ هستند ممکن است دیواره های سلولی را شکسته و خشک کردن ایده الی نداشته باشیم برای جلوگیری از این وضع انجماد سریع انجام می شود .

خشک کردن اولیه

فاز دوم خشک کردن انجمادی خشک کردن اولیه است که در ان فشار پایین می رود و گرما اضافه می شود . سرعت خلا تسریع می شود مخزن سرد یک سطح برای بخار اب فراهم می کند تا پایدار بماند .

کندانسور همچنین پمپ خلا را از بخار اب محافظت می کند در این مرحله تقریبا 95 درصد از اب مواد حذف می شود .

خشک کردن اولیه می تواند یک روند اهسته داشته باشد .گرمایش بیش از حد می تواند ساختار مواد را تغییر دهد .

خشک کردن ثانویه

تبخیر نهایی رطوبت باقی مانده معمولا در زمان طولانی تری نسبت به خشک کردن اولیه در اتاقک خشک کن انجام می شود

خشک کن انجمادی صنعتی

یک خشک کن تصعیدی می تواند از اجزای زیر تشکیل شده باشد :

 • پمپ های خلا
 • سیستم یخچال
 • سیستم گرم کننده /سرد کننده
 • فیلتر جمع اوری محصول
 • سیستم کنترل

دستگاه خشک کن انجمادی

مشکلات خشک کردن تصعیدی

گرمایش محصول با حرارت بالا می تواند باعث ذوب یا فروریختن محصول شود

مزایای این تکنولوژی

 • بهره وری بالا
 • حداقال دستکاری و تغییر
 • کیفیت بالا
 • کاربرد گسترده

freez dryer

قیمت روز خشک کن

دستگاه خشک کن چای

کار افرینی با میوه خشک کن

خشک کن انواع سبزیجات

خشک کن مویز کشمش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید