خشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی
موضوعات داغ

خشک کردن اویشن و خشک کن

خشک کردن اویشن و خشک کن

امتیاز کاربر: 4.12 ( 8 نتایج)

خشک کردن اویشن و خشک کن

یکی از ادویه ها  و سبزیجاتی که عطر و طعم بسیار خوبی دارد آویشن است . که هم به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار میگیرد و هم به عنوان ادویه در غذاهایی مانند انواع پیتزا -ماکارونی -قورمه سبزی -دلمه  و کوفته مورد استفاده قرار میگیرد .حتما درباره خواص اویشن زیاد شنیده اید! همانطور که میدانید این گیاه فقط در یکی دوماه از سال روییده میشود و تنها راه نگهداری از اویشن خشک کردن اویشن است در این مقاله سعی داریم تا درباره خواص اویشن ، راه های خشک کردن اویشن و خشک کن اویشن مطالبی را ارائه دهیم امیدواریم که مورد علاقه شما واقع شود .

اویشن چیست :

آویشن درختچه ای کوتاه و پر شاخه وبسیار خوشبو  است. شاخه های علفی آن پوشیده از برگ هایی در قسمت فوقانی ساقه است. گل های سفید ریز آن به طور چتری و منفرد می رویند. میوه آن فندق چهار قسمتی است. گیاه آویشن گیاهی است علفی با ساقه های کرکدار و سفید از خانواده نعناع (Lamiasceae) که سرشاخه های گل دار و برگ، آن قابل استفاده می باشد.

● موارد استفاده دم کرده آن به هضم غذا کمک می نماید و ضد سرفه و خلط آور است و در برونشیت، سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی استفاده می گردد.

● آثار فارماکولوژیک اثر ضد سرفه و خلط آور و ضد اسپاسم این گیاه در مطالعات بر روی حیوانات از عمده ترین آثار آن بوده اند. ضد عفونی کننده، هاضم غذا، ضد سرفه، ضدبو، ضد تشنج، غذا.جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال موثر است.

آویشن عامل صفیه کننده خوبی بوده و در درمان بی خوابی و امراض جهاز هاضمه مفید است. اگر ۵ تا ۱۰ گرم اویشن را در یک لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران مبتلا به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک موثر واقع خواهد شد. آویشن ضد تشنج وضد صرع و ضد نفخ هم است و برای تقویت بینایی و معده مفید است.

برای جلوگیری از ریزش مو ۲۰ گرم اویشن را در یک لیتر آب جوشانده آن را هرچند روز یک بار به سر بمالید. ضمنا در خوردن اویشن نباید زیاده روی کرد زیرا باعث بروز آلبومین در ادرار می شود. مواد موثره آویشن باغی خلط آور بوده و برای معالجه سرفه مورد استفاده قرار می گیرد. از تنتور و عصاره های الکلی پیکررویشی این گیاه برای معالجه سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم استفاده فراوان می شود.

طبع آویشن چیست ؟

طبع آویشن در طب سنتی در آخر دوم گرم و خشک است و مصرف بیش از اندازه آن برای افراد صفراوی (دارای مزاج گرم و خشک) توصیه نمیشود. آویشن خود به عنوان مصلح بسیاری از مواد غذایی مانند گروه لبنیات مانند پنیز تازه، دوغ و ماست، قارچ خوراکی، لوبیا سبز، نخود سبز، بافلا سبز، انواع ماهی گوشت دل و سیب زمینی محسوب میشود و مصلح آویشن بر اساس آنچه در کتب طب سنتی آمده است، سرکه انگور است.

خشک کردن اویشن

خشک کردن اویشن کار بسیار ساده ای است .در اردیبهشت و خرداد میتوانید این گیاه معطر را خشک کنید و تا اخر سال داشته باشید .

بعد از کندن برگهای اویشن انرا شسته و در روی یک پارچه سفید در سایه خشک کنید . یادتان باشد که اویشن باید بدون اب باشد تا گندیده نشود .

اویشن های خشک شده را در شیشه ای نگهداری نمایید تا عطر و طعم آن حفظ شود .

بهتر است انرا پودر نکنید زیرا عطر و طعم آن کاملا حفظ میشود .

خشک کردن گیاه اویشن با دستگاه خشک کن

خشک کردن آویشن به دو روش انجام میشود روش سنتی و صنعتی. به طور معمول مقادیر کم را به روش سنتی خشک میکنند .اما سعی کنید بالای 2کیلو گرم را حتما به طریق صنعتی خشک کنید . دستگاه های خشک کن آویشن در مدلها و ظرفیت های متنوع تولید میشود .

پیشنهاد میکنیم دستگاه خشک کن آویشن کابینتی را برای خشک کردن این گیاه دارویی استفاده کنید .

مزایای خشک کردن اویشن با دستگاه خشک کن چیست؟

خشک کردن اویشن در دستگاه خشک کن گابینتی مزایای زیادی دارد :

 • خشک شدن در محیطی بدور از الودگی و گرد و غبار
 • سرعت بالای خشک شدن
 • حفظ ویتامین های موجود در گیاه
 • حفظ رنگ اویشن
 • حفظ عطر و طعم اویشن
 • خشک کردن گیاه در هر ظرفیتی که باشد

خشک کردن اویشن با دستگاه :

آویشن را در دستگاه وان شستشوی مگانیزه شستشو دهید و اگر مقدار کمی بود میتوانید در وان های دستی بشویید . اویشن های شسته شده را کاملا ابگیری نمایید و در روی سینی های خشک کن پهن نمایید . اگر با دستگاه خشک کن اتومات تک صنعت استفاده میکنید فقط با یک سوییچ  انرا روشن کنید و در روی حرارت کم قرار دهید تا کاملا خشک شود .

بعد از خشک کردن اویشن حتما انرا در جایی بدور از نم و رطوبت قرار دهید .

دستگاه خشک کن خانگی

کارافرینی با دستگاه خشک کن 

خرید دستگاه خشک کن آویشن

انواع دستگاه خشک کن اویشن

خشک کن 30کیلویی  تک صنعت

خشک کن 50 کیلویی تک صنعت

کارافرینی با خشک کن میوه  وسبزی

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید