اطلاعات در مورد دستگاه میوه خشک کن – fruit dryer machine

دستگاه میوه خشک کنی

میوه های خشک شده یکی از بهترین تنقلات به شمار میاید و باید جایگزین تنقلات غیر مفید شود . حتی میتوان به عنوان یک وعده غذایی از انها استفاده کرد . از انجایی که نمیتوان میوه های تازه را برای مدت طولانی نگهداری کرد ؛ خشک کردن انها بهترین روش برای نگهداری طولانی مدت از انهاست . دستگاه میوه خشک کنی یکی از بهترین دستگاههایی هست که میتواند میوه و سبزی جات تازه را در کوتاهترین زمان تبدیل به میوه و سبزی خشک شده کند . دستگاه خشک کن میوه در مدلهای متنوع تولید میشود این مقاله را تا اخر مطالعه نمایید .

انواع دستگاه میوه خشک کنی

همانطور که در بالا اشاره شد ؛ میوه های تازه را نمیتوان برای مدتهای طولانی نگهداری کرد . برای همین آن ها را خشک میکنند . دستگاه میوه خشک کنی  دستگاههایی هستند که امر خشک کردن میوه و سبزی جات را برای ما راحت کرده اند . بااین دستگاهها دیگر لازم نیست روزها منتظر خشک شدن میوه و سبزی باشیم . دستگاه های خشک کن میوه و سبزی در سه نوع صنعتی و نیمه صنعتی و خانگی تولید شده اند . دستگاه خشک کن میوه  مدل خانگی مدتی است که به منازل و محیط کار ما به عنوان دستگاهی برای خشک کردن میوه در حجم کم وارد شده است و مناسب مشاغل خانگی  و عطاریها میباشد . کارخانه تک صنعت  یک شرکت تولید کننده دستگاه خشک کن میوه انواع ظرفیت هاست .

انواع دستگاه خشک کن میوه و سبزی

در مقالات گذشته انواع دستگاه خشک کن میوه و سبزی را معرفی کردیم :

انواع میوه خشک کن های خانگی

دستگاه خشک کن میوه خانگی این دستگاه ها با توجه به جریان هوایی که تولید می کنند به دو دسته تقسیم می شوند .

جریان هوای عمودی :در این نوع خشک کن منبع گرما در کف و سبد ها برروی منبع روی هم قرار رفته اند .

جریان هوای افقی: دستگاههایی که به این جریان هوا کار می کنند منبع تولید حرارت در پشت دستگاه تعبیه شده است و سبد ها به صورت کشویی بر روی هم قرار می گیرند و از پهلوها باز می شوند .

دستگاه میوه خشک کنی

میوه ها از جمله خوراکی های پر مصرف اغلب شیرین و حاوی مواد قندی هستند که مهمترین منبع ویتامین و مواد معدنی هستند .

غذاهای خشک بسیار مقوی و سبک هستند و تهیه آنها بسیار آسان است و براحتی قابل ذخیره و استفاده می باشند و از طرفی هزینه کمتری برای تولید کردن انها مورد نیاز است  . خشک کردن مواد غذایی نسبت به منجمد کردن انها صرفه اقتصادی بیشتری دارد و هزینه کمتری میبرد و از طرفی خمل و نکهداری مواد خشک شده نسبت به مواد فریزی راحت تر است و ارزش غذایی مواد خشک شده نسبت به مواد فریزری بیشتر است .

املاح و ویتامین های موجود در میوه خشک

گفتیم که میوه ها و سبزیجات خشک شده دارای املاح و ویتامین های بیشتری نسبت به فریزی دارند .

ویتامین Aدر میوه خشک
املاح و ویتامین های میوه خشک شده کمتر از بین میرود و از آنجایی که ویتامین A به نور حساس می باشد بنابراین مواد غذایی حاوی ویتامین A باید در نقاط تاریک خشک و نگهداری گردد .سبزیجات زرد و تیره رنگ مانند فلفل هویج کدو تنبل و سیب زمینی شیرین و غیره از ویتامین آ بسیاری برخوردار می باشند.

ویتامین C موجود در میوه خشک
ویتامین C دراثر قرار گرفتن درگرما ازبین می رود، اگرچه افزودن آبلیمو در آناناس وپرتقال باعث افزایش ویتامین س آن می شود.

هیدروکربن های موجود در میوه خشک
پس از هیدروکربن ها دومین مصرف محصولات غذایی میوه ها و سبزی ها هستند .میوه و سبزیجات اهمیت تجاری نیز یافته است .به دلیل افزایش ماشین الات کشاورزی و پیشرفت چشمگیر در صنعت کشاورزی بیشترین تولیدات میوه و سبزی را در دهه اخیر داشته ایم . بنابر این حفظ و نگهداری محصولات غذایی به شیوه های گوناگون مانند خشک کردن انجماد و … از اهمیت فراوانی برخوردار  است .

با توجه به آمار سازمان غذا و کشارزی جهانی چین با تولید 59/5 تن میوه و هند با 38تن میوه بیشترین آمار تولید میوه جهان را دارند .

از آنجایی که میوه و سبزیجات 80 درصد از آب تشکیل شده اند به شدت فاسد شدنی هستند که کشورهای در حال توسعه امکان حمل و نقل مناسب و شرایط نگهداری خوبی ندارند و این خود موجب تلفات فیزیکی می شود ,بنابراین نیاز به ایجاد فضای مناسب برای حفظ این  مواد با ارزش داریم.و

دستگاه میوه خشک کنی

فواید میوه و سبزیجات خشک شده

میوه و سبزیجات خشک از نظر فیبر و کربوهیدرات بالا و از نظر چربی کم هستن در رده مواد غذایی سالم قرار دارند و میوه خشک شده کربوهیدرات بیشتری نسبت نسبت به میوه تازه دارد، میتوان گفت هر فنجان میوه خشک شده معادل یک لیوان میوه تازه می باشد.

نگهداری میوه و سبزی با خشک کردن
میوه و سبزیجات تازه را برای خشک کردن انتخاب کنید زیرا بهترین نتیجه از آن حاصل می شود و خواص اولیه خود را حفظ می کند.
حتی برش مواد غذایی نیز مهم می باشد مثلا برش در اندازه های کوچک هندوانه باعث می شود در هنگام خشک شدن از بین رود.
میوه ها و سبزیجات را پوست بگیرید ازجمله موز و خربزه کدو تنبل و سایر میوه و سبزیجات
برخی از میوه جات و سبزی جات بهتر است با پوست خشک شود گوجه فرنگی و سیب برای تسریع در خشک کردن می توانید اول در آب جوش و سپس در آب سرد قرار دهید تا شکسته شود وروند خشک کردن سریع شود
از آنجایی که این مواد غذایی با ارزش باید نگهداری و حفظ شوند راههای مختلفی برای حفظ این مواد وجود دارد از جمله : کنسرو کردن ,منجمد کردن و خشک کردن از روش های اصلی است .خشک کردن میوه و سبزیجات و  از بین بردن رطوبت آنها از قدیمی ترین روش های کاهش رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم ها و کاهش عوامل فساد و تجزیه گر بوده است .

چه عملیاتی قبل از خشک کردن میوه و سبزی انجام می دهیم ؟
میوه و سبزیجات را برای بهبود کیفیت محصول و کم شدن تغییرات نامطلوب زمان خشک شدن و حفظ و نگهداری ارزش این محصول باید پیش پرداخت هایی چون سولفیته کردن ,نیم پز کردن  میوه و سبزیجات و فرو بردن در قلیا برای میوه ها انجام داد.

تکنیکها و تجهیزات خشک کردن

تکنیکها و تجهیزات خشک کردن : با استفاده از گرما آب موجود در میوه و سبزی ها را تبخیر می کنیم و سپس توسط هوا آن را از محصول جدا می کنیم .

انواع خشک کن و روش خشک کردن که هر یک برای یک وضعیت خاص مناسب را برای شما معرفی می کنیم .

خشک کردن آفتابی هنوز هم یکی از متداول ترین و قدیمی ترین شیوه های خشک کردن میوه و سبزی می باشد .

آنچه که در خشک کردن میوه و سبزی اهمیت دارد توجه به کیفیت و ماندگاری ارزش غذایی میوه و سبزی و جنبه های اقتصادی آن است .سعی بر آن است تا زمان خشک کردن کوتاه شود که این امر با افزایش دما و و تبخیر سریع و خارج کردن بخار از محصول قابل انجام است.

دستگاه میوه خشک کن دستگاهی برای خشک کردن میوه و سبزی با تنظیم درجه حرارت

یکی از بهترین روش های نگهداری از مواد غذایی به خصوص سبزیجات و میوه ها خشک کردن است، که این فرایند با از بین بردن محیط رشد و تکثیر میکروب ها و باکتری ها، باعث افزایش طول عمر مواد غذایی می شود.

یکی از پرکاربرد ترین و پر بازده ترین دستگاه ها در حوزه صنعتی، کارگاهی و حتی خانگی دستگاه خشک کن می باشد که در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود.

خشک کن ها استفاده های متعددی دارند ولی از آن ها بیشتر در خشک کردن میوه ها و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا در بسیاری از دستور های پخت بین المللی استفاده از میوه ها و سبزیجات خشک به وفور مشاهده می شود، که با توجه به این مورد می توان به اهمیت بالای دستگاه خشک کن میوه پی برد.

دستگاه خشک کن در سالهای اخیر یکی از محصولات چشمگیر در بازار ماشین آلات پردازش میوه و سبزی بوده است و در ایران و بسیاری از کشور ها مانند ایران که چهار فصل بوده و انواع میوه و سبزی کشت می شود مورد استقبال خوبی قرار گرفته است .

رایجترین خشک کن ها برای خشک کردن سبزیجات خشک کن تونلی ,خشک کن خلا یا خورشیدی است .

انواع خشک کن های میوه و سبزی

خشک کردن میوه و سبزی با خشک کن افتابی یا طبیعی

با تابش خورشید در دمای هوای معمولی و رطوبت نسبی و سرعت باد برای دست یافتن به فرآیند خشک کردن استفاده می شود .

خشک کن خورشیدی مستقیم

در خشک کن های خورشیدی مستقیم ماده ای که باید خشک شود در محفظه ای با پوشش پنل های جانبی شفاف دارد قرار می گیرد .گرما موجب تبخبر اب بافت میوه و سبزی شده و بخار توسط جریان هوا خارج می شود .

خشک کن های خورشیدی غیر مستقیم

در این نوع خشک کن گرما از جمع کن خورشیدی به محفظه ای که در آن میوه و سبزی برای خشک شدن قرار دارد انتقال می یابد و فرایند ابزدایی تمام می شود .
سامانه هیبریدی
خشک کن هایی که در آن شکل دیگری از انرژی برای کمک به انذژی خورشیدی برای خشک کردن میوه و سبزی استفاده می شود .

سامانه ترکیبی
خشک کن هایی که هم مدل مستقیم و هم مدل غیر مستقیم برای گرمایش بهره گرفته شده اند .خشک کن اسمزی خورشیدی نرخ خشک کردن و و جذب با کاور بیشتری نسبت به همتای غیر خورشیدی دارد به طور مشابه سرعت های خشک کردن در خلا خورشیدی دوبرابر بیشتر از خشک کردن خلا غیر خورشیدی است .

خشک کن میوه و سبزی کابینتی

معمولا خشک کن های کوچک هستند که در مقیاس نیمه صنعتی ساخته شده اند و متشکل از سینی هایی که مواد خشک شونده در آن بارگذاری شده وبدنه عایق بندی شده می باشد .

خشک کن میوه و سبزی تونلی

دستگاه میوه خشک کنی مدل  تونلی اساسا تشکیل شده از  واگن ها و سینی هایی هستند که در مقیاس بزرگ ساخته می شوند و دستگاهی مناسب برای خشک کردن انواع میوه و سبزی هستند در این نوع خشک کن ها مواد خشک شونده بر روی واگن ها از یک سمت خشک کن وارد شده پس از خشک شدن از سمت دیگر خاج می شود .

خشک کن های هوای داغ در خشک کردن میوه و سبزی چگونه عمل می کنند ؟
اغلب خشک کن های میوه و سبزی با هوای داغ کار میکنند که ساده ترین اقتصادی ترین و بهترین شیوه می باشد که اکثر خشک کن ها بر این پایه طراحی شده اند .

در این شیوه با هوای گرمی که به ماده خشک شونده داده می شود عملیات انتقال گرما و جرم انجام می شود . برای رسیدن به میوه و سبزی خشک شده با کیفیت بالا باید ابزدایی با سرعت بالا انجام شود .

این چهار عامل که بر سرعت کل زمان خشک کردن اثر می گذارند عبارتند از :

ویژگی هایی فیزیکی به ویژه اندازه و شکل مواد غذایی
جریان سراسری درون سینی
ویژگی های فیزیکی هوا
آرایش سطری آن در ارتباط با هوا
خشک کردن میوه و سبزی با دستگاه میوه خشک کنی مدل تسمه ای
معمولا خشک کن هایی با بستر همخورده سراسری که برای خشک کردن سبزیجات خرد شده استفاذه می شود آن ها از تسمه های مشبک فلزی بر روی دو غلتک افقی سوا رشوند .

خشک کن های نقاله ای بادی

این خشک کن برای خشک کردن پودر ها و مواد گرانول استفاده می شود و در ساختن گرانول سیب زمینی کاربرد فراوانی دارند ماده واد یک جریان با حرکت فوری هوای داغ می شود و به وسیله ی مجاری افقی یا عمودی با طول کافی منتقل شده تا خشک کردن مطلوب بدست آید فرآورده خشک شده از هوای خشک شده با یک سلیکون یا صافی جدا می شود .

در این نوع خشک کن های هوای داغ از میان بسته ی از تکه های میوه و سبزی با سرعت کافی به بالا رانده می شود تا بر نیروهای گرانشی فراورده غلبه شود و تکه ها را در حالت معلق نگه دارد .

خشک کردن میوه و سبزی با خشک کن ماکروویو

یکی دیگر انواع دستگاه میوه خشک کنی در این نوع خشک کن گرمای درون مواد غذایی به وسیله برهم کنش با سازنده های غذا و انرژی فرکانس رادیویی تولید می شود .استفاده از این نوع انرزی در خشک کردن پایانی چیپس های سیب زمینی کاربرد دارد.

برتری استفاده از ماکروویو عبارتند از :

کیفیت نفوذ که گرمایشی یکنواخت ایجاد می کند
کاهش زمان خشک کردن محصولات ویژه
این نوع خشک کن به دلیل هزینه بالا نسبت به خشک کن های کمتر استفاده می شود .این نوع خشک کن وسیله ای مناسب برای تولید کنستانتره پرتقال آبمیوه ,گریپ فروت و آناناس مناسب میباشد .

خشک کن انجمادی میوه و سبزی

این نوع خشک کردن شامل دو مرحله می باشد در مرحله اول آبمیوه منجمد شده و در مرحله دوم به وسیله گرما از حالت جامد به گاز تبدیل می شود و آب محصول تبخیر می شود .

مزیت خشک کن های انجمادی

رساندن جمع شدگی  به حداقل
جابجایی جامدات محلول درون مواد غذایی به حد اقل می رسد .
ساختار متخلخل فراورده قابلیت باز ابدارشدن دارد

خشک کن افشانه ای

این روش خشک کردن برای خشک کردن محصولات غذایی که حالت مایع دارند مناسب است تعریف این نوع خشک کردن تبدیل غذا از حالت سیال با افشاندن به محیط داغ و خشک به شکل خشک شده است این نوع خشک کن برای طیف وسیعی از مانند در این مواد قابل استفاده می باشد و طراحی یکسان و استانداردی ندارند .

خشک کردن افشانه ای فراورده های میوه و سبزی بسیار محدود است .آب میوه و پالپ همراه با افزودنی می توانند به وسیله افشانه خشک شوند .بسیاری از سبزیجات را می توان با این نوع خشک کن خشک کرد مثلا سبزیجاتی که در سوپ قابل استفاده می باشد.
آماده سازی میوه  برای خشک کردن
آماده سازی میوه تکنیک هایی هستند که برای ساخت محصولات با کیفیت استفاده می شود
آماده سازی نه تنها از تیره شدن جلوگیری می کند بلکه باعث بهبود کیفیت میوه و سبزی خشک می شود آنها همچنین باعث از بین رفتن پالوژن هایی می شوند که می توانند باعث بیماری ناشی از غذا شوند

آماده سازی سبزیجات برای خشک کردن

بطور کلی سبزیجات از نظر خشک کردن بسیار عالی هستند چون حاوی اسید کمتری نسبت به میوه هستند و تا زمانی که شکننده شوند می توان خشک کرد،هنگامی که بدرستی خشک شوند .
سبزیجات تنها 10 درصد رطوبت دارند و هیچ میکروارگانیسم شناخته شده ای نمی تواند به روی آن رشد کند
محصولات را شسته پوست کنده و تمیز می کنیم و متناسب با نوع محصول برش می دهیم . و قسمتهای سخت وچوب ها را تمیز می کنیم
بلاچینگ کردن برای میوه و سبزیجات توصیه شود، زیرا این عمل آنزیمی را که باعث کنترل رنگ و طعم در زمان ذخیره می شود متوقف می کند و همچنین با کاهش زمان خشک کردن و زمان پخت و پز می شود

نیم پز کردن :
پختن جزئی که در بخار یا آب جوش انجام می شود که خود در تسریع خشک کردن میوه و سبزی بسیار موثر است .

فرو بردن در قلیا:
اغلب برای میوه هایی که به صورت کامل خشک می شوند مانند انگور استفاده می شود .معمولا محلول قلیا با کربنات سدیم در دمای 100درجه سانتی گراد به کار میرود این کار با تشکیل ترک های ریز در پوست ,خشک کردن را آسان می کند

سولفیته کردن :
دی اکسید گوگرد در خشک کردن میوه و سبزی استفاده می شود چرا که تا کنون کار آمدترین افزودنی برای جلوگیری از زرد شدگی غیر آنزیمی بوده است .

تست خشک کردن میوه و سبزی

میوه های خشک معمولا به 20درصد رطوبت برسند تست آنها انجام می شود از آنجایی که میوه هنگام گرم شدن قابل دوام تر خواهد بود چند از میوه رابرداریدبعد خنک کردن نباید به هم بچسبد
سبزیجات خشک هنگام خشک شدن باید شفاف باشند وهنگام شکسته شدن باید به آن صدمه نزنید

میزان دی اکسید پیشنهادی در سبزیجات خشک

سبزی
So2(ppm)
لوبیا
500
کلم
1500-2500
هویچ
500-1000
کرفس
500-1000
نخود فرنگی
300-500
گرانول سیب زمینی
200-500
برش سیب زمینی
200-500
چغندر
ضروری نیست
ذرت
2000
فلفل
1000-2500
ترب وحشی
بوومزه را از بین می برد
میزان دی اکسید پیشنهادی میوه های خشک شده

میوه
So2(pmm)
سیب
1000-2000
زرد آلو
2000-4000
هلو
2000-4000
گلابی
1000-2000
کشمش
1500-1000
فرایند خشک کردن به دو صورت انجام می شود :
روش طبیعی
در روش طبیعی این فرایند با استفاده از عوامل طبیعی همچون باد و خورشید صورت می گیرد.

روش مصنوعی
در روش مصنوعی آن از دستگاه  میوه خشک کن برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

روش خشک کردن میوه در دستگاه خشک کن  کابینتی

میوه ها را  روی سینی های مشبک قرار داده می شود به گونه ای که  لمس یا همپوشانی نداشته باشند. میوه به محض قطعه قطعه شدن باید در سینی ها بارگیری شود. این باعث می شود تا قطعات به هم نچسبند و اجازه می دهند که روند خشک کردن در اسرع وقت شروع شود. سینی ها باید تمیز شوند تا هرگونه قطعات قدیمی میوه جدا شود. سینی ها به محض آماده شدن باید داخل خشک کن قرار گیرند. درهای دستگاه میوه خشک کنی باید بعد از بارگیری هر سینی بسته شود. از تابش مستقیم نور خورشید باید جلوگیری کرد زیرا این امر رنگ را سفید می کند و سطح ویتامین های A و C را کاهش می دهد. دمای خشک کن باید کنترل شود تا از گرمای بیش از حد و خراب شدن میوه جلوگیری شود. بیشتر میوه ها در حدود 60-70 درجه سانتیگراد خشک می شوند. میوه ها خشک می شوند تا زمانی که رطوبت نهایی مطلوب را نداشته باشند (15٪ برای میوه های خشک معمولی ؛ 20-25٪ برای خشک شده اسمزی (میوه های تحت درمان با شکر).

آماده سازی میوه و سبزی برای خشک کردن

میوه و سبزی
آماده سازی
تست خشک شدن
سیب
جدا کردن دانه های محصول و برش به حلقه های 2 اینچی
سفید خامه ای بدون داشتن منطقه ای مرطوب
موز
پوست را کنده و موز را  1/4اینچی برش می دهیم
جویدنی کارامل مانند
انواع توت
برش توت فرنی به 1/2وتوت کامل-جداسازی چوب و برگ
هنگام خرد شدن رطوبت قابل مشاهده ای ندارد
گیلاس
ساقه و برگ ها را جدا کنید
چرمی و چسبنده
انگور
ساقه هارا جدا کنید ودر اب جوش بریزید تا پوسته پوسته شود
قهوه ای تیره شده
هلو و زرد آلو
خرد کنید و دانه ها را جدا کنید و در محلول قرار دهید
چرمی و چسبناک
گلابی ها
چوب و هسته ها را جدا کنید و به حلقه های 1/4اینچی برش دهید
چرمی
آناناس
هسته و پوسته را جدا کنید و برش 1/2اینچی ایجاد کنید
حالت اسفنجی قابل لمس
آلوها
چوب الو ها را کنده و تمیز کنیدو دو دقیقه در اب جوش قرار دهید
چسبناک و چرمی
لوبیا سبز و لیمو
دقیقه بخار پز شود10-20
سخت و شکننده
چغندر
ریشه ها را جدا کرده و چغندر را تمییز کنید و به مدت 30 تا 60 دقیقه بخارپز کنید سپس به قطعات 1/4یا 1/8اینچی برش دهید
قرمز تیره شکننده
کلم بروکلی
به قطعات 1/2 اینچی برش داده و 10 دقیقه بخار پز کنید
سبز تیره و شکننده
هویچ
هویچ را  به قطعات 1/4اینچی تقسیم می کنیم  و به مدت سه دقیقه بخار پز کنید .
نارنجی تیره
کرفس
برگ ها را برداشته و ساقه ها را به 1/2 اینچ برش دهید
شکننده
سبزی ها
سبزی ها را تمییز کرده و سبزی هایی مثل اسفناج که ساقه دارند را به 1/4 اینچ برش دهید .
سبز تیره و ترد
قارچ
قارچ را به صورت کامل یا خرد شده می توانید برش دهید
چرمی و شکننده
پیاز
به حلقه های 1/3اینچی برش دهید
ترد
گوجه فرنگی
فقط گوجه های گوشتی مناسب هستند یک دقیقه در اب جوش قرار دهید سپس به 1/8 اینچ برش دهید
قرمز تیره
ذرت
تمیز کنید و ژوست را جدا کرده ژنج دقیقه بجوشانید و از سم برش دهید

کارخانه تک صنعت تولید کننده دستگاه میوه خشک کنی در مدلهای فوق میباشد جهت سفارش خشک کن و کلیه تجهیزات میوه خشک کنی لطفا تماس حاصل فرمایید ….

دکمه بازگشت به بالا
0
    0
    سبد خرید
    سبد خالیدکمه خرید