خشک کن انجمادیخشک کن تونلیخشک کن خورشیدیخشک کن کابینتیدستگاه خشک کن سبزیمقالات اموزشی
موضوعات داغ

دستگاه خشک کن سبزی صنعتی

روشهای خشک کردن سبزی در دستگاههای خشک کن

امتیاز کاربر: 4.45 ( 1 نتایج)

دستگاه خشک کن سبزی

در این مقاله میخوانیم :  خشک کردن سبزی جات به روش سنتی و خشک کردن سبزی جات به روش صنعتی با استقاده از دستگاه خشک کن سبزی

روش های نگهداری سبزیجات

سبزی جات خام را نمیتوان بیش از یک الی دو هفته نگهداری کرد به همین منظور برای ماندگار کردن سبزیجات روشهای متنوعی به کار برده میشود :

*خشک کردن سبزیجات

*فریز کردن سبزیجات

در روش خشک کردن سبزیجات میزان ماندگاری و حفظ مواد غذایی و همچنین طعم و مزه آنها بالاتر از روش فریز کردن مواد غذایی است سبزی جات فریز شده را به طور معمول در حدود دو الی 6ماه میتوان در فریز نگهداری کرد اما بعد از این مدت از کیفیتشان کم میشود و قابل استفاده نیستند ؛ اما در روش خشک کردن میزان ماندگاری تا یک سال هم میباشد و حتی پس از این مدت طعم و مزه در آنها به هیچ عنوان تغییر نمیکند.

خشک کردن سبزی جات به روش های سنتی و صنعتی انجام میشود . در روش سنتی برای خشک کردن سبزیجات آنها را در سایه و یا در آفتاب خشک میکنند .

مراحل خشک کردن سبزی جات به روش سنتی

نکات پیش از تولید سبزی خشک :

 • صبح زود به جمع اوری سبزیجات بپردازید زیرا صبح زود سبزیجات از طراوت بالایی برخوردار هستند .
 • از سبزیجات پژمرده نباید برای خشک کردن استفاده کرد.
 • سبزیجات زرد را از آنها جدا سازی کنید .
 • سبزیجات را با دقت بالا پاک و مرتب کنید.
 • با دقت بسیار بالا سبزیجات را شستشو دهید .

برای خشک کردن سبزیجات باید : سبزیجات را از هر گونه گل و لای و برگهای زرد و قسمت های خراب جداسازی نمایید پس از پاک سازی در وان شستشوی دستی قرار دهید . بعد از شستشو سبزیجات را در سبد های چوبی ، فلزی و یا پلاستیکی بریزید تا آب اضافی آنها خارج شود ، سپس روی پارچه تمیز و خشک قرار دهید .در ساعات اولیه بهتر است که مرتب سبزیجات را زیر و رو کنید تا کمی خشک شود سپس روزی یک الی دوبار این کار را انجام دهید تا سبزیجات به طور کامل خشک شود برای نگهداری هم انها را در ظروف دربسته و در جای خشک و خنک نگهداری نمایید .

*نکته برای حفظ عطر سبزیجات بهتر است بعد از خشک شدن آنها را پودر نکنید.

خشک کردن سبزیجات به روش صنعتی با دستگاه خشک کن سبزی

دستگاه خشک کن سبزیجات دستگاهی است که برای به استاندارد رساندن میزان نم و رطوبت به منظور خشک کردن  سبزیجات استفاده می شود این روش راز ماندگاری سبزیجات با حفظ عطر طعم و رنگ آنها است . این دستگاههای خشک کن در انواع متنوع می باشند  اینها نوع سینی (دسته ای) یا کمربند (پیوسته) هستند.

انواع دستگاه خشک کن سبزی جات

مراحل تولید سبزی خشک در دستگاه خشک کن سبزی صنعتی

مراحل تولید سبزی خشک در ماشین آلات خشک کن :

 • پاکسازی سبزیجات
 • شستشوی مکانیزه
 • پوست گیری
 • اسلایس کردن
 • بلانچینگ
 • خشک کردن
 • بسته بندی

وان شستشوی مکانیزه سبزیجات

برای تولید سبزیجات خشک شده به روش صنعتی ابتدا در وان شستشوی مکانیزه سبزیجات را از هر گونه گل و لای و
آلودگی ها پاکسازی می کنند. این دستگاهها با ایجاد حباب کلیه آلودگیها را از سبزیجات پاکسازی می کند .

پوست گیری سبزیجات

دومین مرحله از تولید سبزیجات خشک ، مرحله پوست گیری آنها است که در این مرحله به منظور تسریع در روند پوست گیری سبزیجات از دستگاههای مکانیزه صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می شود .

دستگاه پوست کن یا پوست گیر به منظور جداسازی سبزیجاتی که پوست دارند مورد استفاده قرار می گیرد: سیب زمینی -کدو سبز و کدو تنبل – هویچ و…

اسلایس کردن سبزیجات

بعد از مرحله پوست گیری سبزی جات ، باید آنها را به قطعات منظم تری در آورد این عمل به وسیله دستگاه اسلایسر انجام می شود . دستگاه های اسلایسر میوه ها و سبزیجات را به اندازه های مناسب خرد و ورقه میکند تا برای مرحله بعدی آماده شود . دستگاههای اسلایسر در مدلهای متنوعی تولید می شود و  دارای تیغه های متنوعی جهت دمنوش سازی -نگینی کردن ، ورقه کردن و رنده کردن می باشد .

انواع اسلایسر :اسلایسر برقی4تیغه ؛اسلایسر 100کیلویی ؛ اسلایسر 200کیلویی ؛ اسلایسر 300کیلویی

بلانچینگ

بلانچ کردن سبزیجات از مهمترین و ضروری ترین مراحل پیش از خشک کردن سبزی جات به روش صنعتی است .در این مرحله سبزیجات را تا دمای کافی گرم می کنند تا آنزیم های موجود در بافت گیاه از بین برود ( در غیر اینصورت رنگ و طعم محصول پیش از خشک شدن از بین می رود . همچنین با شل کردن دیواره‌های بافت، سبب تنظیم رنگ سبزیجات می شود و زمان خشک شدن را به شدت کوتاه می کند . بلانچینگ به دو روش انجام می شود یا به روش بخار و یا به روش گرما ، در روش گرما سبزیجات را درون آب جوشان غوطه ور می کنند و در روش بخار ، سبزیجات را روی بخار آویزان می کنند . همه سبزیجات نیاز به سفید کردن ندارند. پیاز، فلفل سبز و قارچ را می توان بدون بلانچ کردن خشک کرد.

آب بلانجینگ: وان شستشو را به اندازه 2/3آب پر می کنند و می گذارند تا به جوش بیاید سپس سبزیجات را در یک سبد سیمی با آبکش درون آب فرو می کنند این عمل  تا سفید شدن ادامه دارد و نباید بیش از یک دقیقه طول بکشد.

بخارپز کردن : از یک قابلمه عمیق با درب بسته و یک سبد سیمی، آبکش یا غربال استفاده کنید تا بخار آزادانه در اطراف سبزیجات گردش کند. آب را به قابلمه اضافه کنید و بگذارید تا جوش بیاید. سبزیجات را در سبد به عمق بیش از 2 اینچ قرار دهید. سبد سبزیجات را در قابلمه قرار دهید. دقت کنید که آب با سبزیجات تماس نداشته باشد. روی آن را بپوشانید و با توجه به دستورالعمل های مربوط به هر سبزی بخارپز کنید

دستگاه خشک کن سبزی صنعتی

همان طور که اشاره شد دستگاه خشک کن سبزی صنعتی ، در مدل های کابینتی ، تونلی ، مایکرویو تولید می شود .

خشک کردن سبزیجات در دستگاه خشک کن کابینتی

دستگاه خشک کن کابینتی یکی از دستگاههای مناسب خشک کردن سبزیجات است که سبزیجات را در محیطی کاملا بهداشتی خشک می کند .این دستگاه دارای تعدادی سینی توری نسوز است که هوای گرم را به وسیله فن هایی که در دستگاه خشک کن تعبیه شده است به زیر و روی سبزیجات می رساند.

سبزیجات را با فاصله مناسب روی سینی توری می چینند تا به هم نچسبد بعد از روشن کردن خشک کن آنرا در حالت اتومات قرار داده تا رطوبت را به طور کامل از سبزیجات حذف کند .

دستگاه تونلی خشک کن سبزیجات

دستگاه خشک کن تونلی  محفظه ای است که به صورت تونل ساخته شده سبزیجات تازه از یک طرف دستگاه روی نقاله قرار داده می شوند و از طرف دیگر به صورت خشک خارج میشود در این دستگاه دمای داخل دستگاه قابل سنجش است این روش برای خشک کردن سبزی جات با مقادیر بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد .

خشک کردن سبزیجات در مایکروویو

یکی دیگر از دستگاههای خشک کن سبزی صنعتی خشک کن مایکرویو است که از طریق ارسال امواج به سطح داخلی میوه انها را به طور کامل خشک می کند .

خنک کردن پس از خشک کردن سبزیجات

پس از خشک شدن سبزی جات در دستگاههای خشک کن صنعتی ، انها را به مدت نیم ساعت کنار می گذارند تا کاملا خشک شود .

بسته بندی و نگهداری مواد غذایی خشک

غذاهای خشک شده مستعد آلودگی حشرات و بازجذب رطوبت هستند و باید بلافاصله بسته بندی و نگهداری شوند. ابتدا کاملا خنک کنید. بسته بندی غذای گرم باعث تعریق می شود که می تواند رطوبت کافی برای رشد کپک ها را فراهم کند. غذاها را در ظروف تمیز، خشک و ضد حشرات تا حد امکان محکم و بدون له کردن بسته بندی کنید.

آبرسانی به سبزیجات خشک

بیشتر سبزیجات قبل از استفاده در آب سرد خیس می شوند یا هیدراته می شوند. با این حال، دو روش قابل قبول دیگر برای آبرسانی مجدد وجود دارد: افزودن محصول خشک شده به آب جوش یا افزودن سبزی خشک به محصولی با مایعات فراوان، مانند سوپ. هر روش آبرسانی مجدد انتخاب شود، سبزیجات به شکل اولیه خود باز می گردند.

سبزیجات را می توان در آب یا برای طعم بیشتر در آب جوش یا آب سبزیجات خیس کرد. آنها معمولاً ظرف یک تا دو ساعت آبرسانی می کنند. اگر بیش از دو ساعت یا یک شب خیس بخورند، باید در یخچال نگهداری شوند. استفاده از مایع در حال جوش زمان خیساندن را تسریع می کند. مایع خیساندن را ذخیره کرده و در پخت و پز استفاده کنید.

افزودن سبزیجات خشک به طور مستقیم به سوپ و خورش، ساده ترین راه برای آبرسانی مجدد به سبزیجات است. سبزیجات برگ دار، کلم و گوجه فرنگی نیازی به خیساندن ندارند. به اندازه کافی آب اضافه کنید تا روی آن ها بماند و بجوشانید تا نرم شوند.

دستگاه خشک کن سبزی صنعتی

به منظور راهنمایی و مشاوره درباره محصولات و همچنین سفارش دستگاه خشک کن و خط تولید سبزی خشک با شماره 09198201278 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید