دستگاه خشک کن سبزیدستگاه خشک کن میوهمقالات اموزشی

رازهایی درباره خشک کن میوه

رازهایی درباره خشک کن میوه

شاید بسیاری از ما در خانه یا محیط کارمان دستگاه خشک کن میوه داشته باشیم اما بسیاری از ما رازهایی درباره دستگاه خشک کن میوه را نمی دانیم ! شاید این رازها را حتی تولید کنندگان دستگاه خشک کن میوه هم ندانند.

دستگاه خشک کن میوه چیست؟

میوه خشک کن ها ماشین آلاتی هستند در شکل ها و اندازه های متنوع که هدف اصلی آنها حذف آب میان بافتی آن هاست .

دستگاه خشک کن میوه آب را از سطح بیرونی میوه ها و سبزیجات با حرارتی که از کوره دستگاه تامین می شود و به وسیله فن هایی که در دستگاه تعبیه شده است به کلیه نقاط دستگاه منتقل می کند و این امر سبب می شود میوه ها با حرارت بالا بدون اینکه تغییری در مزه و عطر و طعمشان پدید آید و یا پخته شوند خشک بشود.

شاید باورتان نشود که در کار دستگاه های خشک کن رازهایی نهفته است که هیچ کس در این مورد نمی داند ! ما در ادامه این مطلب به شما آموزش می دهیم چگونه بدون داشتن دستگاه خشک کن میوه ، میوه ها را به روش بازاری خشک کنید !؟ و باز در این مقاله به شما آموزش می دهیم چگونه میوه و سبزیجات را به روش بازاری در دستگاه خشک کن میوه خشک کنید ؟!

رازهایی درباره خشک کن میوه
رازهایی درباره خشک کن میوه

چند راز خفن درباره خشک کردن میوه ها و سبزیجات بدون استفاده از دستگاه خشک کن

همه ما دستگاه خشک کن نداریم پس چگونه می توانیم بدون استفاده از دستگاه خشک کن میوه ها و سبزیجات را همانند بازاری ها خشک کنیم ؟آیا برای خشک کردن میوه ها حتما باید میوه خشک کن داشته باشم؟!

در جواب باید بگوییم خیر ! برای خشک کردن میوه و سبزیجات اصلا نیازی به خرید دستگاه خشک کن نیست شما با این روش می توانید با داشتن حداقل امکانات به خشک کردن میوه و سبزی با کیفیت بسیار عالی و همانند کارخانجات تولید خشک بار خشک کنید .

تولید کنندگان خشک کن میوه  بر این باورند با تولید دستگاه میوه خشک کن می توانند بسیاری از مشکلات خشک شدن میوه ها و سبزی جات را حل نمایند . درست است که خشک کردن میوه در دستگاه خشک کن بسیار سریعتر از زمانی است که به روش سنتی خشک شود و اینکه امکان خرابی میوه ها و سبزی جات در روش سنتی بسیار بیشتر است ! اما شما می توانید با این روش های خشک کردن که در ادامه مقاله حتما به آن اشاره می کنیم میوه ها و سبزی جات را در اندک مدتی خشک کنید بدون اینکه تغییری در میوه ها و سبزی جات از نظر بو  و رنگ و مزه ایجاد شود !

رازهایی درباره خشک کن میوه
رازهایی درباره خشک کن میوه

روش خشک کردن میوه و سبزی بدون استفاده در دستگاه خشک کن

برای خشک کردن میوه ها هم می توان از دستگاه خشک کن خانگی استفاده کرد و هم به روش سنتی ؛ اما من در این مقاله روشی را به شما آموزش می دهم که بدون استفاده از روش صنعتی و بدون استفاده از دستگاه خشک کن بتوانید میوه ها را در اندک مدتی بدون تغییر در عطر و بو و طعم آنها خشک کنید و با لذت تمام در کنار عزیزانتان نوش جان نمایید و در ادامه به مبحث رازهایی درباره دستگاه میوه خشک کن می پردازیم.

انتخاب میوه مناسب خشک کردن

اولین کاری که برای خشک کردن میوه باید انجام داد انتخاب درست میوه هاست زیرا برای خشک کردن میوه باید از میوه های سالم و رسیده استفاده کرد تا ظاهری زیبا بعد از خشک کردن داشته باشند.

برش میوه ها جهت خشک کردن

سپس با یک چاقوی تیز میوه ها را به اندازه های مناسب و یکدست برش دهید.

خشک کردن میوه ها

ما در این مقاله راز خشک کردن میوه در دستگاه خشک کن و در روش سنتی را خواهیم گفت . راز خشک کردن میوه به صورت سنتی این است بعد از برش میوه ها از یک آبکش برای خشک کردن میوه ها استفاده نمایید . میوه ها را با فاصله روی آبکش بچینید و روی بخاری یا شوفاژ با حرارت خیلی پایین قرار دهید بعد از خشک شدن می بینید که کاملا همانند بازاری ها خشک شده است .

البته این روشی که گفتیم برای میوه ها در اندازه های بسیار کم بود ولی برای خشک کردن میوه ها به میزان بیشتر باید حتما از دستگاه خشک کن استفاده نمود .

چرا باید در دستگاه خشک کن خشک کنیم

 • دستگاههای خشک کن میوه در سرعت بسیار بالا آنها را خشک می کند .
 • این دستگاه ها بدون اشغال فضا حجم وسیعی از میوه را در خود جای می دهد
 • کیفیت خشک کردن میوه و سبزی جات در دستگاه خشک کن نظیر ندارد
 • میوه ها و سبزی جات در دستگاه خشک کن بدون تغییر در عطر  و طعم و مزه خشک می شوند.
 • در دستگاه خشک کن میوه ها و سبزیجات بدون وجود آلاینده ها و حشرات عاری از هر گونه میکروب هستند پس با خیالی آسوده به خشک کردن ادامه دهید .

رازهای دستگاه خشک کن میوه

خشک کردن میوه ها و سبزی جات در دستگاه خشک کن دارای راز های بیشماری هستند که از حوصله این مبحث خارج است .

 • میوه های سالم و رسیده انتخاب کنید تا محصولی با کیفیت داشته باشید.
 • حتی الامکان از دستگاه هسته گیر دستی و مکانیزه برای هسته گیری استفاده نمایید تا میوه ها له نشود.
 • از اسلایسر جهت برش دادن میوه ها استفاده نمایید تا میوه ها را با اندازه های مناسب و یکنواخت برش دهد .
 • نکته مهم این است بعد از برش دادن میوه ها زمانی را به استراحت آنها اختصاص دهید تا آب سطح میوه ها کمی خشک شود سپس روی سینی خشک کن بچینید.
 • در دستگاه خشک کن میوه ها را نباید روی هم چید زیرا بعد از خشک کردن به یکدیگر می چسبد.
 • یکی دیگر از رازهای دستگاه خشک کن برای خشک کردن میوه ها اینست که میوه های مختلف را در دستگاه قرار ندهید تا مزه و طعم هم دیگر را نگیرد درست است که میوه ها را در هر نوعی می توان در دستگاه خشک کرد اما بهتر است این کار را انجام ندهید .
 • نکته ای دیگر برای با کیفیت تر شده محصول خشک شده بهتر است میوه ها را مدتی در دستگاه خشک کن قرار دهید تا خنک شود سپس آن ها را بسته بندی نمایید زیرا در هنگامی که دستگاه خشک کن روشن است میوه ها داغ هستند بگذارید کاملا خنک شود و برای بسته بندی عجله نکنید .
 • پس از بسته بندی میوه خشک ها بهتر است آن را در جای خنک قرار دهید تا خراب نشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  سبد خالیدکمه خرید